Strony

sobota, 19 października 2013

Sok dyniowo – jabłkowo – marchewkowy

Dynia to bardzo zdrowe i wdzięczne warzywo, można  z niej zrobić wiele pysznych potraw, nie tylko zupy, ale również risotto, placuszki, kluski,  gulasze, soki. Warto ją wykorzystywać szczególnie w październiku i listopadzie, kiedy jest jej najwięcej i jest najsmaczniejsza. Oczywiście nadaje się również do zamrożenia w formie pure czy po prostu w kawałkach.  Przechowywać ją można przez długie miesiące, ale w chłodnym miejscu.
Dynia zawiera sporo cennych składników, jest doskonałym źródłem potasu, żelaza, fosforu, selenu, kwasu foliowego, zawiera witaminy B1, B2, PP, E, C i karotenoidy (im bardziej pomarańczowa, tym ich więcej).  Warto się z nią zaprzyjaźnić również ze względu na doskonałe działanie na cerę, gdyż zawiera sporo cynku, a przy tym jest niskokaloryczna (100 g to ok. 30 kcal) i zawiera sporo błonnika.
Ten sok to wspomnienie mojego dzieciństwa. Uwielbiałam bobofruty z dodatkiem dyni i choć wcale nie były łatwo dostępne, to jakimś cudem w naszej lodówce zawsze były. Mam mówi, że wyciągałam najpierw te z dynią, a dopiero potem inne.
Do dziś uwielbiam dynię i to chyba pod każdą postacią. A sok należy do moich ulubionych i w sezonie dyniowym robię go bardzo często.
Najsmaczniejszy wychodzi, gdy przygotuje się go z warzyw i owoców w równych proporcjach. Próbowałam różnych proporcji, dodając albo więcej dyni albo jabłka, ale to już nie był ten smak.
Z 1,5 kg wychodzi mi około 1 litr soku – raz mniej, raz więcej – w zależności od tego jak soczyste są warzywa i owoce. Do wyciskania soku wykorzystuję przystawkę do robota, daje kapitalny, gęsty, przecierowy sok i zostawia suche wióry -można je wykorzystać np. do ciasteczek owsiano – warzywnych, ale ja przeważnie po prostu wyrzucam, bo ileż można piec ciasteczka. 


Składniki na około 1 l soku:

½ kg marchwi
½ kg jabłek
½ kg dyni (waga po obraniu)


Jabłka, marchew i dynię dokładnie umyć gorącą wodą i osuszyć. Z dyni usunąć skórkę, a marchewkę i jabłka można pozostawić bez obierania jeśli mamy pewność, że nie były pryskane.
Z pomocą sokowirówki wycisnąć sok. I gotowe.
Tak przygotowany sok jest wystarczająco słodki, a czasem nawet za słodki, wtedy rozcieńczam go przegotowaną wodą. Sok można przechowywać w lodówce przez dwa dni (najlepiej w szklanej zakręcanej butelce).


15 komentarzy:

  1. melduję, że zakupiłam dziś 2 kg dynię i będę robiła z niej zupkę Twojego przepisu tylko jeszcze nie wiem którą chyba tą z serem :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie tą z serem. Obie są dobre, ale wg mnie ta serowa smaczniejsza :-)

      Usuń
    2. super no to się zabieram za robotę ;D

      Usuń
    3. Mam nadzieję, że będzie smakowało.

      Usuń
    4. ja też biorąc pod uwagę ile zajmuje czasu zrobienie tej zupy (1,5 godziny i nie wliczam na razie reszty bo właśnie siedzi w piecu) oby była dobra ;D

      Usuń
    5. Toż ta zupa robi się sama, trzeba tylko dynię obrać i pokroić, ser zetrzeć i zalać bulionem, a po upieczeniu wszystko zmiksować :-)

      Usuń
    6. no i właśnie obranie dyni mi tyle zajęło :D niestety musiałam się też pozbyć skóry bo była brzydka :)

      Usuń
    7. ok zupka zrobiona i zjedzona. Jak to powiedział Lu: bardzo ciekawe doznanie kulinarne :) nigdy nie jadłam dyni, nie wiedziałam jak smakuje, teraz wiem, że jest lekko słodkawa więc ją przerobiłam na raczej słonawą :) ogólnie ciekawa ale chyba dynia mnie jednak nie zachwyca :)

      Usuń
    8. No właśnie zastanawiałam się, czy to Twoje pierwsze spotkanie z dynią? Nie wszyscy ją lubią. Poza tym dynia dyni nierówna, są bardziej słodkie i mniej słodkie. Znam takich, co wręcz nie cierpią ani smaku, ani zapachu. I w sumie mogę to zrozumieć, bo ja tak mam ze śledziami :-) U mnie w domu dyni się w zasadzie nie jadło, bo poza mną nikt za nią nie przepadał, więc ja nadrabiałam u babci, która dania z dynią przygotowywała. Odkąd zaczęłam sama gotować to z dyni nie rezygnuję.

      Usuń
    9. tak czy siak fajnie było zjeść coś nowego i nieznanego :D

      Usuń
    10. I o to chodzi, aby próbować i samemu oceniać, co nam smakuje :-)

      Usuń
  2. Ale ma piękny kolor. Prawdziwa bomba witaminowa. Wiesz, że nie wpadłam na to, aby dodać surową dynię do soku. Muszę koniecznie spróbować.
    Basia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Basiu, to rzeczywiście witaminowa bomba. Dużo zdrowia w jednej szklaneczce. Surowe owoce i warzywa mają najwięcej witamin, warto z nich korzystać.

      Usuń
  3. Jak z dynią to tak se cokolwiek tak piłam sok z jej dodatkiem -smaczny..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja uwielbiam z dodatkiem dyni... no i ten kolor jest cudny :-) Śmieję się, że jak tak dalej pójdzie to będę pomarańczowa niczym marchewka.

      Usuń

Spodobał Ci się przepis? Zostaw po sobie ślad w postaci komentarza, dodaj G+.
Ugotowałaś/eś albo upiekłaś/eś coś z przepisu znalezionego na moim blogu? Podziel się swoją pracą, zrób zdjęcie i prześlij je do mnie mnie na adres margarytka75@vp.pl