Strony

wtorek, 15 kwietnia 2014

Szynka z szynkowaru

Nie przepadam za wędlinami ze sklepu, więc kupuję ich niewiele, bo tak naprawdę nie wiadomo, co w nich siedzi. Znacznie częściej jako dodatek do pieczywa pojawiają się na stole pasty rybne, jajeczne czy twarogowe. Czasem piekę mięso w kawałku albo przygotowuję szynkę gotowaną. Teraz zacznę pewnie przygotowywać więcej wędlin. Zielonooki lubi takie z dodatkiem mięsa gęsiego czy kaczego, więc pewnie też coś wykombinuję. Na pierwszy ogień poszła jednak szynka wieprzowa. W zamyśle miała być niczym konserwowa, a wyszła mozaika. Bardzo smaczna, krucha, dobrze doprawiona. Dla mnie nieco za słona, ale robiłam zgodnie z recepturą dołączoną do szynkowaru, bo nie chciałam za pierwszym razem mocno kombinować. Rodzinka jednak uznała, że wcale słona nie jest, a ja mam skrzywienie, bo soli używam mało. Użyłam bardzo chudego mięsa – odtłuszczonej szynki, więc wędlina wyszła dosyć sucha, choć akurat mnie to nie przeszkadza. Można ją było ładnie i dosyć cienko kroić. 


Składniki na mały szynkowar (900 g):

830 g mięsa od szynki (odtłuszczonej)
14 g soli albo peklosoli ( ja użyłam peklosoli)
3 pełne łyżeczki żelatyny
1/3 szklanki zimnej wody
10 g przyprawy „Sekretna” - to gotowa mieszanka przypraw do wyrobu wędlin ale można wymieszać dowolne, ulubione przyprawy i zioła


Mięso opłukać, pokroić w kostkę, wsypać sól, żelatynę, przyprawy, wlać zimną wodę i dokładnie wymieszać – najlepiej dłonią. Mięso przełożyć do szynkowaru (ja najpierw włożyłam do woreczka przeznaczonego do gotowania), zamknąć praskę i odstawić do lodówki na 6 – 12 godzin. Szynkowar wstawić do garnka wyłożonego ściereczką, wbić termometr, wlać tyle gorącej wody, aby sięgała 1 cm poniżej rantu praski. Od chwili zagotowania wody parzyć pod przykryciem 60 minut w temperaturze 90 stopni (co jakiś czas dolewałam trochę zimnej wody, aby obniżyć temperaturę), temperatura w środku szynkowaru nie powinna przekroczyć 75 stopni. Po ugotowaniu wyciągnąć szynkowar z garnka, ale go nie otwierać. Zostawić do wystygnięcia, a następnie wstawić do lodówki na co najmniej 12 godzin. Schłodzony szynkowar wyciągnąć z lodówki, wstawić do góry dnem do zlewu i polać bardzo gorąca wodą (u mnie wrzątek z czajnika), stuknąć szynkowarem, aby prasowanka wypadła i wyciągnąć wędlinę z woreczka.

42 komentarze:

  1. Jak nabędę szynkowar to na pewno skorzystam z przepisu. A na razie to albo piekę mięsko na chlebek albo wkładam w słoik i gotuje. Bo sklepowych wędlin też prawie nie kupuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dorota, każdy sposób na to, aby przygotować wędliny w domu jest dobry. Ja też do tej pory piekłam mięso, gotowałam szynki, szynkowar mi trochę ułatwia.

      Usuń
  2. Margarytko wbilaś termometr w szynkowar? Nawet jak mięsko było w woreczku? Nic się wtedy nie dzieje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, Madziu, dokładnie tak zrobiłam. Nic się nie dzieje :-)

      Usuń
  3. Margarytko,a teraz powiedz, ale naprawdę szczerze. Czy smak tej konserwy wywołuje u Ciebie jaki jakiś szczególny zachwyt, czy powala Cię na nogi? Mam szynkowar od chyba trzech lat, kilka razy robiłam w nim mięsko, ale ani smak, ani wygląd, ani w zasadzie nic nie zachwyca ani mnie ani znajomych. Poza tym za duzo czasu się przy nim spędza jak na niecały kilogram produktu :). Po tak naprawdę cały proces powinien trwać bite 3 dni, Ty nieco skróciłaś ten czas. I nie wiem dlaczego nazywa sie to szynkowar, bo końcowy produkt z szynką nic wspólnego nie ma :). Warto z tym poeksperymentować, ale tak naprawdę szału ni ma:). A jak ktoś chce cos dobrego, to wystarczy otworzyć na chybił trafił jakikolwiek z Twoich przepisów. Na szynkowar szkoda czasu i pieniędzy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczerze, to rzadko co powala mnie na nogi, no może poza tortem bezowym ;-) Natomiast wędliny z szynkowaru mi smakują, a to już coś. Jeśli wybieram wędlinę, a nie ser, to coś znaczy, bo dotychczas wędlin jadałam bardzo mało.
      Nie mam zamiaru skupić się tylko na wędlinach z szynkowaru, bo co jakiś czas piekę mięso w kawałku, czy gotuję szynkę. Ale te prasowanki mi smakują i będę je robić. Zrobiłam ostatnio schab w jednym kawałku i żaden pieczony mi tak nie smakował. Rodzina też uznała, że i jedna i druga wędlina wyszła smaczna, więc z pewnością nie uważam, aby to były wyrzucone pieniądze. Ale każdy ma prawo do własnego zdania.

      Usuń
    2. Najlepsza jest chyba galaretka. Chyba zacznę robić w szynkowarze samą galaretkę :).

      Usuń
    3. Niestety, bez dodatku mięsa taka dobra nie wyjdzie :)

      Usuń
    4. Mam szynkowar od ponad roku, najpierw ogarnął mnie szał wyrobu pysznych wędlin, ale błyskawicznie minął, bo nic mi nie smakowało. Wypróbowałam kilka przepisów i zniechęciłam się, zaczęłam żałować wydanych pieniędzy. Ostatnio, po chyba roku, wygrzebałam szynkowar i kolejny przepis przetestowałam. To było to, mój smak. Więc polecam próbować różnych przepisów, aż się trafi na "swój". Dzisiaj przygotowałam schab wg Margarytki i z niecierpliwością czekam na efekt końcowy.

      Usuń
    5. Iza, mam nadzieję, że wyszedł smaczny. Ja osobiście chyba najbardziej lubię schab.

      Usuń
    6. Wyszedł fantastyczny! Dziękuję za przepis :)

      Usuń
  4. Margarytko,
    Podalas w przepisie 14g soli albo peklosoli, czy to znaczy ze mozna dodac zwykla sol? Nie ma to wplywu na jakosc i smak wedliny? albo na jej trwalosc po zrobieniu? mam szynkowar od pewnego czasu, niestety nie moge dostac peklosoli tu gdzie mieszkam, wiec szczerze ucieszylam sie ze mozna jednak dodac zwykla sol...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kolor może być nieco inny, dzięki peklosoli szynka pozostaje ładna różowa. Ale sama sól jest również konserwantem, więc jak najbardziej można jej użyć. Razem z szynkowarem dostałam kilka przepisów i tam jest napisane, że spokojnie można dać zwykłą sól.
      Peklosól (albo inne mieszanki do peklowania) zapewniają w mięsie stabilność mikrobiologiczną, czyli pozwalają uniknąć zarażenia np. jadem kiełbasianym. Jednak jeśli posolisz, przyprawisz i sparzysz, to taka wędlina z pewnością będzie bezpieczna i bez peklosoli.

      Usuń
    2. bardzo dziekuje za odpowiedz, biore sie wiec do roboty :)

      Usuń
  5. Moja rodzina także po stokroć woli wędlinę z szynkwara, zwłaszcza, że można samemu kombinować ze smakami i dopasować do własnych upodobań. U mnie teraz baleron białoruski na topie i schabik w całości. Pychota

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Agnieszko, zaintrygowałaś mnie tym baleronem białoruskim, chyba muszę do Ciebie zerknąć. Masz już przepis? A schab w całości to mój numer jeden jak do tej pory.

      Usuń
    2. dziś robię balerony, zrobię fotki krok po kroku i wstawiam. Tobie podam szybciej przepis :)

      Usuń
    3. Dziękuję za instrukcję, dzięki rozmowie coś mi się w głowie rozjaśniło :-)

      Usuń
  6. Nie ma to jak swój wyrób,mniam !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie masz rację. Gdy się zrobi samemu to się wie, co się je :-)

      Usuń
  7. wygląda bosko, bardzo chętnie wypróbuję:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli dysponujesz szynkowarem to warto poeksperymentować :-)

      Usuń
  8. Ależ pysznie wygląda, a taki schabik w całości zrobić - fantastyczne:-)
    Magarytko powiedz gdzie można kupić taki szynkowar prostokątny, bo wszędzie są tylko okrągłe.
    Bardzo chętnie bym spróbowała zrobić coś takiego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Agata, schab wyszedł pierwsza klasa.
      Mój szynkowar jest ze sklepu tradismak - jak wpiszesz w google to znajdziesz. Rzeczywiście większość szynkowarów jest okrągłych, z takimi prostokątnymi ciężko. Myślałam jeszcze o takim owalnym, płaskim.

      Usuń
  9. A czy woreczek w szynkowarze musi być, raz tylko na razie robiłam i on mi sie rwał przy wyjmowaniu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli szynkowar jest ze stali nierdzewnej, to woreczek nie jest potrzebny. Ja wolę z woreczkach, bo łatwiej mi się wyciąga. I nigdy mi się nie rwie - może to kwestia woreczków.

      Usuń
  10. A czy woreczek musi być obowiązkowo wyłożony w szynkowarze?

    OdpowiedzUsuń
  11. Zrobiłam i wyszła szyneczka pyszna :) Dodałam fileta z kurczaka, bo mięsa za mało miałam. Asiu czy jeszcze masz jakiś przepis na domowa szyneczkę? Znalazłam schab jeszcze i jutro się za niego zabiorę :) Ja już nie kupuję szynek, robię sama i smak całkiem inny lepszy :) Zrobiłam eksperyment i kawałek zostawiłam ostatniej szynki w lodówce i była 18 dni i nie ześlimaczyła się :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Basiu, cieszę się, że smakowała. Robię różne wędliny, ale na blogu ich nie mam, jakoś tak się nie złożyło :-)
      Często mielę np. łopatkę, dodaję pokrojoną paprykę i ogórka konserwowego i robię taką a'la mielonkę.

      Usuń
  12. Pierwszy raz znalazłam się na Pani blogu i bardzo mi się podoba Na pewno będę z niego skorzystała. Szkoda, że nie ma więcej przepisów na szynkowar bo jestem właśnie na etapie wyroby w nim wędlin i mięs. Serdecznie Panią pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Coś niebawem się nowego pojawi :-) Cieszę się, że blog się podoba.

      Usuń
  13. Witaj. Dziś, zupełnie przypadkiem trafiłam na Twojego bloga. Podoba mi się bardzo to co tu znajduję. Ale teraz o szyneczkach, wędlinki robione w szynkowarze to jest hit. Sama nabyłam taki (niestety, owalny), i robie swoje własne szyneczki. Głównie indycze. Przeważnie dodaję do nich żórawinę. Ale miałam też przygodę z korniszonami i żółtym serem. Nie polecam dodawania żółtego sera. Wszystko się rozpuszcza i po wystygnięciu, robi dość marne wrażenie. Wyroby z szynkowaru polecam wszystkim. Tylko na początku wydają się pracochłonne. Później to pestka. jeśli ktoś uważa, że proces przygotowania jest długotrwały to .... się myli. Po zrobieniu jednej szyneczki, można już rozpocząć procedurę przygotowania kolejnej (jeśli mamy mały szynkowar a dużą rodzinę). Acha, ja nie stosuję woreczków. po schłodzeniu w lodówce, podstawiam pojemnik pod gorącą wodę (dosłownie na moment) szyneczka wychodzi "jak złoto". Margarytko, dziękuję za pyszne inspiracje.

    OdpowiedzUsuń
  14. Przepis jest rewelacyjny,robiłam już kilka razy.

    OdpowiedzUsuń
  15. Przepis jest rewelacyjny,robiłam już kilka razy.

    OdpowiedzUsuń
  16. dzięki za wspaniałe przepisy super że odkryłam Twoją stronę jestem zachwycona pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo proszę. Cieszę się, że przepisy się przydają.

      Usuń

Spodobał Ci się przepis? Zostaw po sobie ślad w postaci komentarza, dodaj G+.
Ugotowałaś/eś albo upiekłaś/eś coś z przepisu znalezionego na moim blogu? Podziel się swoją pracą, zrób zdjęcie i prześlij je do mnie mnie na adres margarytka75@vp.pl