piątek, 14 listopada 2014

Konkurs na 8 urodziny bloga

12 listopada minęło 8 lat mojego kulinarnego blogowania. Nie będę się rozpisywać o liczbach, bo nie one są najważniejsze, choć cieszą. Dziękuję, że jesteście ze mną, że czytacie i korzystacie z przepisów.
Z tej okazji razem z firmą Kenwood i Kotanyi postanowiłam przygotować dla Was konkurs. 

Zasady:
1. Aby wziąć udział w konkursie należy przygotować danie albo ciasto (desery też się liczą), którego głównym składnikiem będzie dowolna KASZA. To jakiej kaszy użyjecie i w jakiej formie ją podacie zależy tylko i wyłącznie od Was samych. Nie ukrywam, że liczę na Waszą kreatywność i pomysłowość.
Pod tą notką należy napisać jakie danie albo ciasto czy deser zostało przez Was przygotowane i podać na nie przepis. Komentarz należy podpisać - anonimowe wpisy nie będą brane pod uwagę. Komentarze nie powinny zawierać żadnych linków do stron czy blogów, bo takie lądują w spamie.
Można przygotować dowolną ilość dań, ciast, deserów – każde powinno być osobno sfotografowane, a przepis powinien stanowić odrębny komentarz (proszę nie pisać kilku przepisów w jednym komentarzu, bo nie zostaną wzięte pod uwagę).

2. Następnie trzeba zrobić zdjęcie. Na zdjęciu musi znaleźć się karteczka z napisem „8 Urodziny z Margarytką”. Napis nie może być zrobiony w programie graficznym, a karteczka ma na celu ochronę przed nieuczciwymi graczami (zadbajcie o to, aby karteczka nie wyglądała jak obdarty kawałek gazety).

3. Jedno zdjęcie potrawy albo ciasta/deseru- w dużym formacie, a nie miniaturkę należy przesłać na adres: margarytka75@vp.pl
W temacie maila wpisać: 8 Urodziny.
Proszę nie przesyłać kilku zdjęć jednego dania, bo i tak wezmę pierwsze i nie będę wybierać.Wszystkie zdjęcia zostaną umieszczone w konkursowym albumie na FB. Nie trzeba zakładać konta na FB, nie trzeba lubić mojego profilu (choć oczywiście zapraszam) - album będzie ułatwieniem dla mnie, bo pozwoli mi zebrać wszystkie zdjęcia w jednym miejscu.
W mailu oprócz zdjęcia i informacji o daniu, powinno znaleźć się imię i nazwisko (dodatkowo nick jakim podpisujecie się na blogu, jeśli jest inny niż imię i nazwisko) osoby przygotowującej danie – tak, abym nie musiała się domyślać, kto jest autorem (niestety, moja czarodziejska kula nie pokazuje mi, kto przysłała maila)
Przesłanie zdjęcia jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na jego publikację na FB, a także na blogu w przypadku wygranej.  

4. Konkurs trwa od 15 – 30 listopada 2014 roku (zdjęcia można przesyłać do północy 30.11.2014). Konkurs zostanie zakończony w oznaczonym terminie niezależnie od ilości przesłanych zgłoszeń. 

 5. Do 5 grudnia 2014 roku wybiorę osoby, które otrzymają nagrody – ocena będzie jak zawsze subiektywna, bo gusta mamy różne i każdy z nas kieruje się czymś innym przy takim wyborze. Wybór nie podlega dyskusji.
W konkursie mogą wziąć udział wszystkie osoby pełnoletnie, ale adres do wysyłki nagrody musi być na terenie Polski. 

6. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na blogu, a nagrodzone osoby będą zobowiązane do przesłania danych adresowych w ciągu 3 dni od dnia ogłoszenia wyników. Dane będą wykorzystane tylko do przesłania nagrody, a potem skasowane.

7. Nagrody w konkursie są trzy – jeśli któraś z nagród nie jest przez Was pożądana, bo posiadacie dane urządzenie, to proszę to zaznaczyć w komentarzu z przepisem.


I nagroda:
Maszynka elektryczna do mięsa z ubijakiem do burgerów MG360 firmy Kenwood + zestaw przyprawa Kotanyi (5 młynków + 10 torebek)


+



II nagroda:
Toster TTM160 firmy Kenwood + zestaw przyprawa Kotanyi (5 młynków + 10 torebek)


+


III nagroda:
Szatkownica  CH250 firmy Kenwood + zestaw przyprawa Kotanyi (5 młynków + 10 torebek)


+



Sponsorzy nagród:
 
http://www.kenwoodworld.com/pl-pl 

 i
http://pl.kotanyi.com/asortyment/rodzaje-produktow/


Rozwiązanie konkursu



Dziękuję za taki liczny udział w konkursie, którego przewodnim tematem była kasza. Zaskoczyliście mnie swoją pomysłowością i kreatywnością. Chętnie nagrodziłabym znacznie więcej osób, ale niestety nagrody mam tylko trzy. Wybór był subiektywny, choć niełatwy.
No, ale żeby już nie przedłużać...


I nagroda – maszynka do mięsa i zestaw przypraw wędruje do
Leny Nowickiej – za całokształt, bo nie umiałam wybrać jednego dania, wszystkie mi się bardzo podobały.


II nagrodę – toster i zestaw przypraw otrzymuje Ela Pustelak za piróg z kaszą gryczaną i za przepis na pierś z kurczaka z kaszą kuskus i morelami.

III nagrodę – szatkownicę i zestaw przypraw dostaje Anita Sarna za pomysł pieczone a'la ravioli z kaszą gryczaną po indyjsku.


Wszystkie konkursowe zdjęcia można zobaczyć w albumie na FB - TUTAJ.

Nagrodzone osoby proszę o przesłanie danych adresowych (na terenie Polski) do wysyłki nagród . Czekam do końca tygodnia. Dane nie będą przechowywane, posłużą tylko do zrealizowania wysyłki.

147 komentarzy:

  1. no kurde, trzeba brać się do roboty!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Super! U mnie póki co kaszka manna rządzi. A raczej jest wszędzie, tylko nie w buzi Gizmola ;)
    pozdrawiam i na pewno cosik zgłoszę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Gratuluję! Tyle lat... Imponujące. Kusi mnie ten konkurs :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajne nagrody postaram się coś przygotować choć z czasem u mnie krucho teraz...:(

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny pomysł! Gratulacje bloga. ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Gratuluje Asiu tak pieknego wieku, choc o wiek kobiet sie nie pyta.
    Życze Ci dalszych wspaniałych pomysłów i 100 lat blogowania albo więcej dopóki będzie Ci to sprawialo taka przyjemność jak teraz.
    Fajnie że jesteś :-)

    OdpowiedzUsuń
  7. Asiu dziękuje że jesteś! Super konkurs! Postaram się też coś przygotować choć krucho u mnie z czasem bo wróciłam do pracy ale nie odmówię sobie super zabawy! pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. Na poczatku jeszcze raz gratuluje tylu lat w prowadzeniu bloga i zycze kolejnych udanych :) Pierwszy przepis na slodko :) Ciasteczka gryczane: 50 dag kaszy gryczanej (zmielonej na make)(w orginalnym przepisie 50dag maki), 25dag margaryny,15 dag cukru pudru,2 zoltka, cukier waniliowy, 1-2 lyzeczki smietany,1 lyzeczka plaska proszku do pieczenia. Wyrobic ciasto ze skladnikow(zotlka utrzec z cukrem-dopiero potem dodac do ciasta). Rozwalkowywac na jaka sie chce grubosc i wykraiwac ksztalty. Piec ok 15min


    OdpowiedzUsuń
  9. Drugi przepis to :Kasza gryczana z sosem pieczarkowym i marchewka. Kasze ugowowalam tak jak napisane bylo na opakowaniu. Pieczarki obgotowalam. Marchewke "zeszklilam" na patelni. Potem razem z pieczarkami chwilke pogotowalam. I do tego wywaru dodalam troszke mieszanki ziol i ciut chili. Dodalam odrobinke maki zeby sos byl gesciejszy.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja polecam pyszną sałatkę z kaszy jaglanej z oliwkami i suszonymi pomidorami!
    Sałatka z kaszy jaglanej z oliwkami i suszonymi pomidorami
    1 szklanka kaszy jaglanej
    10 szt suszonych pomidorów
    15 szt czarnych oliwek
    1 sos sałatkowy grecki
    2 łyżki posiekanej natki pietruszki
    3-4 łyżki oliwy z suszonych pomidorów
    Wykonanie:
    Kaszę najpierw przelej zimną wodą , następnie sparz wrzątkiem , aby usunąć goryczkę.
    Ugotuj w 2 szklankach osolonej wody na sypko.
    Przygotuj sos: Wodę, oliwę i sos sałatkowy dobrze wymieszać , dodać natkę pietruszki i jeszcze raz wymieszać.
    Pomidory pokroić na mniejsze cząstki , oliwki na pół.
    Wymieszaj kaszę z oliwkami, pomidorami i sosem .
    Sałatkę podawać schłodzoną w lodówce.
    Teresa Kropidłowska

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam! To już osiem lat! Niesamowite jak ten czas szybko leci! Gratuluje wytrwałości!

    Przepis na grillowane kotleciki drobiowo - jaglane

    0,5 kg mięsa z piersi kurczaka (zmielić)
    1/2 szklanki ugotowanej na sypko kaszy jaglanej
    kulka sera mozzarella (pokroić w drobną kostkę)
    1 jajko
    3 pieczarki (zetrzeć na tarce o grubych oczkach)
    300g dyni (startej na tarce o dużych oczkach Z dyni odcisnąć nadmiar soku)
    1 cebula (pokrojona w drobna kosteczkę)
    2 ząbki czosnku (przecisnąć przez praskę)
    2 łyżki świeżego koperku (pokroić drobno)
    1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
    1 łyżeczka przyprawy do kurczaka
    sól i pieprz do smaku.

    Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i odstawić na pół godziny do lodówki.Po tym czasie formować kotleciki i smażyć na patelni grillowej. Czas smażenia indywidualny. Ja smażyłam po 5 minut z każdej strony.Polecam podawać z rukolą kiełkami rzodkiewki w otoczeniu buraczków z octowej zalewy. SMACZNEGO!!!! Lenka Nowicka


    OdpowiedzUsuń
  12. Gratuluję pięknej rocznicy :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Witam serdecznie! Ja również dołączam moc życzeń z okazji urodzin :) zatem zamieszczam przepis na słodki i bardzo szybki i bardzo prosty deser :)

    Murzynek z kaszy manny (bez pieczenia):

    1 litr mleka
    1 margaryna
    1 szklanka cukru
    3 łyżki ciemnego kakao
    1 szklanka kaszy manny

    wszystko razem zagotować (masa musi zgęstnieć)

    potrzebne nam będą jeszcze zwykłe herbatniki (w zależności jaką mamy blaszkę, na naszą blaszkę potrzeba 350 g)

    na spód blachy (prostokątnej) wykładamy herbatniki, na nie połowę gorącej masy, znowu herbatniki i drugą część gorącej masy, na to ponownie herbatniki, po wierzchu można polać polewą, u nas zazwyczaj gorzka czekolada z kąpieli wodnej

    życzę smacznego :)))
    Krzysztof Cioch

    OdpowiedzUsuń
  14. Gratuluję 8 lat to szmat czasu,i oby tak dalej :)
    Kasza bardzo często gości u mnie w kuchni,jedną z moich ulubionych jest kasza manna i kasza gryczana,i z tą pierwsza jest związany mój przepis,a mianowicie
    Pomarańczowy mus z kaszy manny:
    -3 szklanki soku pomarańczowego
    -2-3 łyżki cukru
    - 1/2 szklanki kaszy manny
    Sok przelać do garnuszka,dodać cukier i zagotować. Zmniejszyć ogień,dodać kaszę,wymieszać. Gotować cały czas mieszając do momentu, aż kasza zgęstnieje (ok 5 minut) Gotową kaszę miksować blenderem przez około 3 do 5 minut. Przelać do miseczek i udekorować np owocami
    Mus idealny na deser,przekąskę, a nawet śniadanie przy czym najpierw do miseczki wlewam ciepłe mleko i na wierzch mus :)

    OdpowiedzUsuń
  15. WARZYWNE KOTLECIKI JAGLANE :)

    Składniki (10-12 kotlecików):
    - 100g suchej kaszy jaglanej
    - mała czerwona papryka
    - pół czerwonej cebuli (lub 1 mała)
    - 5 średniej wielkości pieczarek
    - 1/4 pęczka natki pietruszki
    - 2 łyżki mąki kukurydzianej
    - jajko
    - pół łyżeczki ostrej papryki
    - sól i pieprz do smaku
    - olej

    Przygotowanie:
    1. Kaszę dokładnie płuczemy w zimnej wodzie a potem zalewamy 2 szklankami wody i delikatnie solimy. Gotujemy ok. 20 minut aż kasza wsiąknie całą wodę (powinna wyglądać na lekko rozgotowaną). Po ugotowaniu odstawiamy do ostygnięcia.
    2. Cebulę, pieczarki i paprykę kroimy w drobną kostkę, a następnie podsmażamy na łyżce oleju.
    3. Cebulę, paprykę, pieczarki i pozostałe składniki (pietruszkę wcześniej drobno siekamy) dodajemy do ostudzonej kaszy i mieszamy aż wszystko się połączy.
    4. Z powstałej masy dłońmi formujemy kulki, które następnie spłaszczamy. Tak uformowane kotleciki smażymy na rozgrzanym oleju (smażymy z dwóch stron na złoty kolor).

    Kotleciki najlepiej smakują z delikatnym sosem czosnkowym (jogurt naturalny z przeciśniętymi przez praskę 2 ząbkami czosnku i przyprawami). Świetnie nadają się zarówno na obiad , jak i jako przekąska (np. do pracy czy na uczelnię).

    OdpowiedzUsuń
  16. Moja rodzinka lubi kasze. Jednym z lubianych dań są pierogi z kaszą jaglaną mięsem i grzybami okraszone złocistą cebulką,
    Składniki:
    FARSZ:
    -0,7kg łopatki wieprzowej bez kości
    -1 szkl kaszy jaglanej
    - 5dag suszonych grzybów
    -2 duże cebule
    -ostra i słodka papryka
    -ziele angielskie i liść laurowy
    -sól, pieprz
    -olej do smażenia
    CIASTO:
    -3szkl mąki poznańskiej + mąka do podsypania
    -sól do smaku
    -letnia woda
    -łyżka oleju
    Sposób przyrządzenia:
    Kaszę jaglaną wypłukać, zagotować 2 szklanki osolonej wody, wrzucić szklankę kaszy na wrzątek i gotować aż wciągnie całą wodę. Zdjąć z ognia przykryć i zostawić do wystygnięcia. Suszone grzyby obgotować i odcedzić. Mięso umyć pokroić w kostkę doprawić solą pieprzem papryką zielem i liściem. Dusić do miękkości w połowie duszenia dodać jedną pokrojoną cebule i obgotowane grzyby. Mięso wystudzić i zmielić razem z grzybami i duszoną cebulą dodać kasze, doprawić solą i pieprzem i dobrze wymieszać. Na stolnicy zagnieść ciasto, zostawić 15 minut by odpoczęło. Ciasto rozwałkować wykrawać kółka i lepić pierogi. Pierogi gotować w osolonym wrzątku 4-5 minut do wypłynięcia. Cebulkę pokroić w kostkę i zezłocić na oleju. Pierogi podawać okraszone cebulką.

    OdpowiedzUsuń
  17. Z okazji ósmych urodzin bloga Margarytko! przesyłam Ci tort gryczany z warzywami


    Składniki :

    2 torebki kaszy gryczanej z warzywami
    30 dag dyni pokrojonej w kostkę
    1 marchewka pokrojona w plasterki
    6 suszonych pomidorów w zalewie pokrojonych w paski
    6 pieczarek pokrojonych w plasterki
    1 cebula pokrojona w drobną kostkę
    kilka różyczek brokuła
    1 cukinia
    koperek (ok. 3 łyżek)
    3 jajka
    2 łyżki ziaren słonecznika
    2 łyżki masła
    sól, pieprz i gałka muszkatołowa

    do dekoracji kiełki cebuli i mus z pieczonej dyni

    Wykonanie:

    Ugotować kaszę w osolonej wodzie na pół twardo (ok 13 minut) wszystkie warzywa poddusić kilkanaście minut na maśle doprawiając solą pieprzem i gałką. Cukinię obrać i pokroić w długie cienkie plastry.
    Spód tortownicy o średnicy 24 cm posmarować masłem Dno i boki wyłożyć plastrami cukinii Ugotowaną kaszę wymieszać z uduszonymi warzywami ,słonecznikiem , posiekanym koperkiem i rozmąconymi jajkami. Doprawić do smaku Wyłożyć do tortownicy i piec w 180°C około 30 min.

    Smacznego!

    OdpowiedzUsuń
  18. JAJKO SADZONE NA PIECZARKOWEJ KASZY JĘCZMIENNEJ :)

    Składniki (1 porcja):
    - pół woreczka ugotowanej kaszy jęczmiennej
    - 2 łyżki czerwonej papryki pokrojonej w drobną kostkę
    - 4 duże pieczarki pokrojone w półplasterki
    - garść zielonej pietruszki
    - jajko
    - sól i pieprz
    - masło

    Przygotowanie:
    1. Natkę pietruszki drobno siekamy.
    2. Na łyżce masła podsmażamy paprykę z pieczarkami. Na drugiej patelni przygotowujemy jajko sadzone.
    3. Do podsmażonych warzyw dodajemy ugotowaną kaszę jęczmienną, sól, pieprz (wedle uznania) i chwilę jeszcze podsmażamy. Na koniec dodajemy posiekaną natkę pietruszki, mieszamy wszystko.
    4. Gotowe jajko sadzone kładziemy na ciepłej kaszy z warzywami, posypujemy świeżo zmielonym pieprzem.

    Kaszę z warzywami można podawać na ciepło i na zimno (w każdej z wersji smakuje równie dobrze). Ja serwuję ją bezpośrednio z patelni z jajkiem z rozpływającym się żółtkiem. Fajny pomysł na nietypowe śniadanie, ale nie tylko :) Bo przecież jajek sadzonych nie trzeba podawać tylko z ziemniaczkami i mizerią :D

    OdpowiedzUsuń
  19. Witam serdecznie! Dołączam moc życzeń z okazji urodzin :)

    SZARLOTKA SYPANA
    1 szklanka kaszy manny
    1 szklanka mąki pszennej
    1 szklanka cukru (lub mniej)
    1,5 czubatej łyżeczki proszku do pieczenia
    1,5 kg jabłek
    masło 150g
    Suche składniki wymieszać. Podzielić na 3 części.
    Jabłka obrać, zetrzeć na tarce o dużych oczkach.
    Tortownicę o średnicy 23 wyłożyć papierem do pieczenia-samo dno. Boki wysmarować masłem.
    Na dno formy wysypać jedną część suchych składników, na nie rozłożyć połowę jabłek (jabłka można oprószyć cynamonem). Następnie wysypać drugą część suchych składników, rozłożyć równomiernie resztę jabłek. Na wierzch wysypać ostatnią porcję suchych składników.
    Masło zetrzeć na tarce o dużych oczkach i równomiernie rozłożyć na wierzchu ciasta.
    Piec w temperaturze 180ºC przez około 60 minut.
    pozdrawiam Ela P

    OdpowiedzUsuń
  20. Dziś przesyłam przepis na drożdżowe ślimaczki z kaszą jaglaną i bakaliami. To taka moja wariacja na temat kaszy zamiast maku czy twarogu dodałam kaszę jaglaną i wyszły pyszne i zdrowe bułeczki.
    SKŁADNIKI NA 12 SZTUK:
    CIASTO:
    -2,5 szkl mąki pszennej+ mąka do podsypania
    -3/4szkl ciepłego mleka
    -30g świeżych drożdży
    -1 jajko
    -1/4 szkl cukru
    -2 łyżki oleju
    -łyżeczka cukru waniliowego
    -szczypta soli
    NADZIENIE:
    1/2 szkl kaszy jaglanej
    1/2 szkl mielonych orzechów
    100g rodzynek
    2 łyżki miodu
    1 łyżka kandyzowanej skórki pomarańczowej
    SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
    Z mleka i drożdży przygotować zaczyn. Mąkę przesiać do miski dodać cukier,cukier waniliowy, jajko,olej, sól i zaczyn. Zagnieść elastyczne ciasto, zostawić je na 30 min. by odpoczęło. W tym czasie zagotować kasze w szklance osolonego wrzątku, pod koniec gotowania dodać orzechy, rodzynki skórke pomarańczową i miód dokładnie wszystko wymieszać i odstawić do wystygnięcia. Ciasto rozwałkować na kształt prostokąta i grubość 5m. Masą bakaliową wysmarować ciasto i zwinąć w rulon jak rolade, z rulonu odcinać ok 2cm krążki i układać na blaszce wyłożonej pergaminem, odstawić na 30min by odpoczeło i piec ok 25min w temp 180stopni C. Ślimaczki można polukrować.

    OdpowiedzUsuń
  21. Zupa ogórkowa z kasza jaglaną

    3 pałeczki z kurczaka
    3 marchewki
    1 pietruszka
    kawałek selera
    6 ogórki kiszone + sok z ogórków do doprawienia
    1/2 szkl. kaszy jaglanej
    sól
    pieprz
    ziele angielskie
    liść laurowy
    śmietana
    koperek
    Warzywa kroimy. Wkładamy do garnka razem z pałeczkami. Dodajemy liść laurowy, ziele angielskie, sól. Zalewamy wodą i gotujemy od 20 minut. Kaszę jaglaną płuczemy na sicie zimną wodą. Następnie przelewamy ją wrzątkiem. Wrzucamy ją do gotującego się bulionu i całość gotujemy ok 20 minut. Następnie dodajemy ogórki i trochę soku (w zależności od naszych upodobań). Zagotowujemy. Doprawiamy śmietaną zahartowaną wcześniej i posypujemy koperkiem.
    Pozdrawiam Ela P

    OdpowiedzUsuń
  22. Zapiekanka z kaszy jaglanej
    Szklanka kaszy jaglanej
    500 gram brokuła
    1 sztuka papryki (pół żółtej i pól czerwonej)
    1 spory por
    kilka plastrów mozzareli w kulce
    2 łyżki startego sera cheddar sól i pieprz
    łyżeczka cukru
    masło lub olej do posmarowania naczynia żaroodpornego
    Przygotowanie:
    Kasze płuczemy i zalewamy dwiema szklankami wody i na małym ogniu gotujemy aż wchłonie cały płyn. Pod koniec gotowania solimy. W międzyczasie, w innym garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem soli i cukru i wrzucamy brokuły. Gotujemy bez przykrycia około 2 minut od momentu ponownego zawrzenia wody. Por płuczemy i kroimy w plasterki, paprykę kroimy w kostkę. Pora z papryką wrzucamy na patelnię, solimy, podlewamy 1/3 szklanki wody i „dusimy” do momentu odparowania wody.
    Naczynie żaroodporne smarujemy tłuszczem. Ugotowaną kaszę jaglaną mieszamy z serem, doprawiamy pieprzem i układamy na dnie naczynia. Na kaszę wykładamy pokrojone w plastry różyczki brokuł, które również posypujemy pieprzem. Na nich układamy podduszonego pora z papryką, a na wierzchu plastry mozzarelli. Zapiekankę wstawiamy do piekarnika i pieczemy około 25 minut w temperaturze 180OC. Możemy podać z dodatkiem ketchupu lub sosu czosnkowego.
    Pozdrawiam Ela P

    OdpowiedzUsuń
  23. Piersi kurczaka z kaszą kuskus i morelami
    2 pojedyncze piersi z kurczaka
    1\4 szklanki kaszy kuskus
    1\4szklanki bulionu
    oliwa
    sól morska i świeżo zmielony pieprz

    1 mała cebulka, pokrojona w kosteczkę
    1 ząbek czosnku, drobno posiekany
    5 suszonych moreli, pokrojonych w małą kosteczkę
    2 łyżki płatków migdałowych, zrumienionych na suchej patelni
    dowolne świeże zioła, posiekane (około 1-2 łyżeczki ) : bazylia, natka pietruszki, tymianek
    1 łyżeczka skórki pomarańczowej
    szczyptę mielonego kardamonu, szczyptę cynamonu
    3 łyżki tartego sera cheddar
    Piersi opłukać, osuszyć, Zrobić nacięcie tak aby utworzyć głębokie kieszenie. Oprószyć solą morską i pieprzem.
    Kaszę wsypać do rondelka, wlać bulion, dodać 1 łyżkę oliwy z oliwek, doprawić solą i pieprzem, poczekać aż kasza wchłonie cały płyn. Kaszę włożyć do większej miseczki.
    Na patelni rozgrzać 1 łyżkę oliwy z oliwek, dodać cebulkę i czosnek i smażyć mieszając przez około 3 minuty, aż się lekko zrumienią. Dodać do miski z kaszą. Dodać posiekane morele, płatki migdałowe, skórkę pomarańczowa, 2 łyżki oliwy z oliwek. Wymieszać, następnie delikatnie połączyć z przyprawami i serem. Nadzienie włożyć w kieszenie kurczaka.
    Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia, posmarować 1 łyżeczką oliwy z oliwek, ułożyć kurczaka, wierzch posmarować oliwą. Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Piec 0k. 30 min
    podawać z sałatką z białej kapusty
    Pozdrawiam Ela P

    OdpowiedzUsuń
  24. Chrupiące i pikantne kuleczki jaglano-cebulowe

    Składniki:

    - 3/4 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
    - 1 nieduża cebula biała i pół czerwonej
    - 1 jajko
    - 3 czubate łyżki bułki tartej rozrobionej z wodą
    - przyprawy: sól, pieprz ziołowy i chilli.
    - bułka tarta do obtoczenia kulek
    - olej do smażenia

    Cebulkę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na patelni. Do miski wsypujemy kaszę wraz z pozostałymi składnikami: cebulką, jajkiem i bułką tartą. Przyprawiamy solą, pieprzem i chilli (wg uznania, ja preferuję więcej chilli niż soli). Dokładnie mieszamy do połączenia składników. Formujemy kuleczki wielkości sporego orzecha włoskiego lub małego pulpeta, obtaczamy w bułce tartej i smażymy na złoty kolor.
    Podałam w towarzystwie jajka sadzonego i fasolki szparagowej z wody.
    Życzę smacznego,
    Kamila Łyłka-Kosińska

    OdpowiedzUsuń
  25. Witam imienniczkę:) Z chęcią wezmę udział w konkursie, już nawet mam gotowe danie, tylko pogoda do zdjęć taka że trzeba poczekać do jutra:)

    Pozdrawiam,
    Asia (kuchniawczekoladzie.blogspot.com)

    OdpowiedzUsuń
  26. Zapiekanka z kaszy i mięsa mielonego

    400 g mięsa mielonego
    2 woreczki kaszy gryczanej
    1/2 papryki żółtej
    1/2 papryki czerwonej
    1 papryczka habanero (można pominąć jeśli nie lubi się pikantnych dań)
    150 g pieczarek
    1/2 szklanki soku pomidorowego
    1 cebula
    100 g tartego sera żółtego
    sól, pieprz
    olej
    Kaszę ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i podsmażyć na rozgrzanej patelni z olejem. Gdy cebula się zeszkli, dodać mięso mielone i kilka minut podsmażyć.Mięso podlać sokiem pomidorowym. Następnie dorzucić pokrojoną w kostkę paprykę oraz bardzo drobno posiekaną papryczkę habanero. Po chwili dodajemy pokrojone w półplasterki pieczarki a następnie ugotowaną i odsączoną kaszę. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Kaszę z mięsem przekładamy do kokilek bądź naczynia żaroodpornego, posypujemy tartym serem i zapiekamy ok. 20 min. w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

    OdpowiedzUsuń
  27. Szarlotka sypana (1)
    Składniki:
    1 szklanka kaszy manny
    1 szklanka mąki pszennej
    1 szklanka cukru
    1,5 czubatej łyżeczki proszku do pieczenia
    1,5 kg jabłek, najlepiej szarych renet
    3/4 kostki margaryny - Kasia, Murzynek
    Sposób wykonania.
    Mąkę, cukier, kaszę i proszek wymieszać. Podzielić na 3 części.
    Jabłka obrać, wydrążyć gniazda, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Ułożyć warstwami masę i jabłka, a na górę dać zamrożoną margarynę startą na tarce o dużych oczkach i równomiernie rozłożyć na wierzchu ciasta.

    Piec w temperaturze 180ºC przez około 60 minut.

    wykonanie Anna i Marcin Bliźniakowscy

    OdpowiedzUsuń
  28. Papryka czerwona faszerowana kaszą (2)

    Kasza jęczmienna
    pieczarki
    cebula
    przyprawy do smaku

    Ugotować kaszę, dodać podduszone z pieczarki lub inne grzyby, wymieszać, dodać jajo surowe aby zlepiło. Napakować do papryk. Zrobić sos grzybowy (najlepiej na bazie prawdziwków) i warzyw, zalać paprykę i podawać z ogórkiem konserwowym lub kapustą.
    Pycha!
    wykonanie Anna i Marcin Bliźniakowscy

    OdpowiedzUsuń
  29. Leczo wegetariańskie z kaszą gryczaną

    Poddusić przez kilka minut, starte w paski:
    cukinia
    marchew
    papryka czerwona
    papryka zielona
    cebula
    różyczki brokuła (bez tarcia)
    duża łyżka pasty curry czerwona
    Ugotować kaszę gryczaną wg, przepisu na opakowaniu i wymieszać z warzywami. wyśmienicie smakuje z surówką ( z kapusty i marchwi, papryki, cebuli w zalewie octowej).

    wyk. Anna i Marcin Bliźniakowscy

    OdpowiedzUsuń
  30. Pomidorowa z kaszą jęczmienną (4)
    Dziwne było to dla nas połączenie, bo do tej pory jedliśmy tylko z ryżem lub makaronem, ale okazało się, że połączenie ze śmietaną i koperkiem rewelacja :)

    Przepis na najlepszą pomidorową znajdziecie na blogu Margarytki :)

    wykonanie Anna i Marcin Bliźniakowscy

    OdpowiedzUsuń
  31. Schaboszczaki (50 % rodziny mięsożercy) lub kotlecik z cieciorki (50 % rodziny wegetarianie) podane z kaszą jęczmienną.

    Schabowe rozbijamy zostawiamy w przyprawach na noc, przed smażeniem w jajo i bułkę tartą. Na koniec smażenia koniecznie pod pokrywką siatkową, dodajemy na kotlety wyciśnięte ząbki czosnku. Aromat roznosi się po całej kuchni.

    Cieciorkę moczymy, gotujemy, studzimy, mielimy blenderem na pył ;)
    Dodajemy przyprawy, jajo i smażymy kotleciki.

    Podajemy z kaszą jęczmienną o ogórkami konserwowymi pokrojonymi w kostkę.
    Smacznego!

    wyk. Anna i Marcin Bliźniakowscy

    OdpowiedzUsuń


  32. Cukinia faszerowana kaszą pszenną i żurawiną

    1 większa cukinia
    1/2 torebki ugotowanej kaszy pszennej
    100 g sera pleśniowego Gorgonzola
    3 łyżki suszonej żurawiny
    kilka gałązek rozmarynu
    1 mała cebula
    2 ząbki czosnku
    1 łyżka oliwy
    50 g żółtego sera
    sól ,pieprz


    Cukinię umyj, osusz i przekrój wzdłuż na pół. Usuń miąższ cukinii. (Aby pozbawić cukinię gorzkiego smaku po przekrojeniu i wydrążeniu miąższu posól ją i odstaw na pół godziny.Po tym czasie przetrzyj ręcznikiem papierowym w celu usunięcia wody. Miąższ pokrój w kostkę, razem z cebulą i czosnkiem. Na patelni rozgrzej oliwę i wsyp posiekane warzywa. Smaż, aż będą miękkie i złociste. Dopraw solą, pieprzem i wymieszaj z ugotowaną kaszą. Dodaj starty na dużych oczkach ser pleśniowy drobno posiekane listki rozmarynu i żurawinę.Wymieszaj i farszem nadziej cukinię. Ułóż przygotowane cukinie w naczyniu żaroodpornym i posyp startym serem żółtym. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170stC (termoobieg). Zapiekaj przez 20 minut, aż ser się rozpuści i zrumieni.
    Smacznego!!!

    OdpowiedzUsuń
  33. Kukurydziane Biscotti z migdałami

    Składniki:

    - 1 szklanka maki pszennej
    - 3/4 szklanki mąki kukurydzianej
    - 1 szklanka kaszy kukurydzianej
    - 3/4 szklanki cukru
    - 3 jajka
    - 1/4 szklanki oleju
    - 1 szklanka grubo posiekanych migdałów
    - 1 łyżeczka sody
    - szczypta soli


    Wykonanie:

    Mąkę pszenną i kukurydzianą oraz sodę przesiać przez sito do naczynia. Do mąki dodać kaszę kukurydzianą, cukier i sól. W drugim naczyniu wymieszać jajka z olejem. Dodać do suchych składników wymieszać. Na koniec wmieszać migdały.
    Ciasto podzielić na dwie części. Z każdej uformować wałek o długości około 30 centymetrów. Ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 175oC przez około 25 minut. Wyjąć, przestudzić.
    Następnie pokroić je na 1 - 1,5 cm kromeczki. Ułożyć je płasko na blaszce i podpiekać przez 30 minut w temperaturze 135oC. W połowie pieczenia biscotti odwrócić na drugą stronę.

    Biscotti można długo przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.

    Smacznego

    OdpowiedzUsuń
  34. Bulgur 5 Smaków

    1/2 szklanki kaszy bulgur
    1 szklanka wrzątku
    oliwa z oliwek
    plaster świeżego imbiru
    sól do smaku

    1 mandarynka
    1/2 granatu
    7 brukselek
    1/2 gruszki
    garść ziaren słonecznika
    garstka czarnego sezamu
    oliwa z oliwek do skropienia (opcjonalnie)

    Kaszę wsypałam do garnka. Zalałam wrzątkiem z dodatkiem 2-3 kropli oliwy, plasterkiem imbiru i solą. Ugotowałam na sypko (20 min. na wolnym ogniu).

    Mandarynki obrałam. Podzieliłam na mniejsze cząstki. Granat wydrylowałam. Gruszkę obrałam. Pokroiłam w paski.Zblanszowaną brukselkę podzieliłam na ósemki.Ziarna słonecznika uprażyłam na suchej patelni.

    Do ugotowanej kaszy wsypałam słonecznik. Dokładnie wymieszałam. Następnie dodałam pozostałe składniki.Sypnęłam sezamem. Chlusnęłam oliwą.

    pozdrawiam,
    Magdalena Karolak :)

    OdpowiedzUsuń
  35. Witam ponownie, tym razem przepis na nasz dzisiejszy szybki, zdrowy i smaczny obiad :)

    Kasza gryczana z sosem pomidorowo-paprykowym i pulpecikami z indyka.

    składniki:
    - kasza gryczana palona

    na sos:
    - u nas wczorajszy rosół, ale może być bulion itp., w którym gotowały się pulpeciki
    - 50 g margaryny
    - 50 g mąki pszennej
    - łyżka koncentratu pomidorowego
    - sól, pieprz
    - papryka słodka mielona
    - papryka ostra mielona
    - cukier do smaku

    na pulpeciki:
    - 500 g mięsa mielonego z indyka
    - 2 łyżki bułki tartej
    - 1 jajko
    - sól i pieprz
    - szczypiorek, natka pietruszki
    - mąka pszenna

    kaszę przyrządzić zgodnie z przepisem podanym na kartonowym opakowaniu :) do mięsa mielonego dodać jajko, bułkę tartą, pokrojony szczypiorek i natkę pietruszki, przyprawić solą i pieprzem, dobrze wyrobić, z masy mięsnej formować pulpeciki i obtoczyć w mące, włożyć na wrzący rosół i gotować na wolnym ogniu ok 15-20 minut; w osobnym rondelku roztopić margarynę i wsypać mąką, dobrze wymieszać trzepaczką, następnie po trochę dolewać rosołu, w którym gotowały się pulpeciki (dolewamy wedle swoich upodobań, w zależności czy lubimy bardzo gęsty sos czy nie), energicznie mieszamy, aby nie zrobiły się grudki, dodajemy koncentrat pomidorowy, paprykę mieloną słodką i ostrą, doprawiamy solą, pieprzem i ewentualnie odrobiną cukru

    życzę smacznego :)))

    Krzysztof Cioch

    OdpowiedzUsuń
  36. Wszystkiego najlepszego z okazji 8 urodzin!

    Babeczki grzybowo-gryczane

    1 torebka ugotowanej kaszy gryczanej
    1 kg pieczarek
    2 cebule
    5 suszonych namoczonych borowikow
    ok 10 lyzek bulki tartej
    3 jajka
    200 ml smietany 18%
    peczek natki pietruszki, posiekany
    sol, pieprz, oregano
    tluszcz do smazenia

    Cebule posiekac. Grzyby oczyscic i pokroic wraz z suszonymi, smazyc razem z cebula 15 min, wystudzic. Wymieszac z resszta skladnikow, bulki dodac tyle by masa byla lepka. Doprawic do smaku sola, pieprzem, oregano. Piec w natluszczonych foremkach lub na tacy do muffinek 30 min w 180 st. SMACZNEGO
    Aleksandra Lesniewska

    OdpowiedzUsuń
  37. Kuskus trójkolorowy z wołowiną w sezamie

    Składniki na 4 porcje:
    200 g kaszy kuskus,
    200 g marchwi,
    12 łyżek mrożonego groszku,
    200 g mięsa wołowego bardzo drobno zmielonego,
    1 jajko,
    2 łyżki bułki tartej,
    2 łyżki białego sezamu,
    sól do smaku,
    1 łyżka masła klarowanego,
    pieprz czarny świeżo mielony do smaku,
    ½ łyżeczki suszonego lubczyku,
    ¼ papryczki chili,
    4 łyżki sera camembert topionego,
    świeże oregano,
    olej rzepakowy do smażenia.

    Przygotowanie:
    Mięso:
    Do mięsa dodajemy jajko, bułkę tartą, lubczyk, posiekaną drobno papryczkę chili i doprawiamy solą i pieprzem. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Mięso dzielimy na 6 porcji, formujemy podłużne sznycelki, które nabijamy na wykałaczki. Mięso obsypujemy sezamem i delikatnie dłonią spłaszczamy, tępą stroną noża robimy po skosie kilka wgłębień (z dwóch str.) Mięso smażymy na niewielkiej ilości oleju i przekładamy na papierowy ręcznik.
    Kuskus trójkolorowy:
    W oddzielnych garnkach gotujemy w lekko osolonej wodzie marchewkę i groszek.
    Kuskus zalewamy gorącą wodą (ok. 1 cm nad powierzchnię kaszy) z dodatkiem masła i szczypty soli. Odstawiamy na 5 min. pod przykryciem.
    Ugotowany i odcedzony groszek miksujemy blenderem i mieszamy z 1/3 częścią kaszy.
    Marchew w oddzielnym pojemniku miksujemy i łączymy z 1/3 kuskusa.

    Do okrągłej foremki (bez dna) dodajemy kuskus kolorowy np. z groszkiem, ugniatamy, nakładamy kuskus np. biały (ten bez dodatków), ugniatamy i na końcu kuskus z marchewką. W ten sposób uzyskamy kuskus trójkolorowy.

    Ser wystarczy podgrzać w małym rondelku lub w mikrofali.

    Kuskus podajemy z mięsem i serem. Do całości dodajemy świeże oregano, plasterki papryczki chili i doprawiamy pieprzem.
    Smacznego.



    Kuskus w trzech kolorach pięknie się na talerzu komponuje i swoją delikatnością zaskakuje. Jest idealnym dodatkiem do mięsa wołowego z dodatkiem chili i sezamu na wykałaczki nabitego.

    OdpowiedzUsuń
  38. Wszystkiego najlepszego z okazji 8 urodzin - wielu następnych równie owocnych lat :)

    Na tą piękną okazję przygotowałam Jagielnik czyli ciasto z kaszy jaglanej z jagodami:

    Składniki spód:
    • 180 g czekoladowych ciasteczek owsianych
    • 60 g mielonych migdałów
    • 50 g masła
    Składniki masa:
    • 1 szklanka kaszy jaglanej
    • 800 ml mleczka kokosowego
    • ½ litra mleka
    • 100 g cukru pudru
    • 1 laska wanilii
    • 1 budyń waniliowy
    Składniki pozostałe:
    • konfitura jagodowa
    • 200 ml jagód w syropie
    • 1 galaretka o smaku owoców leśnych
    Sposób przygotowania :
    Migdały prażymy na rozgrzanej patelni a następnie pozostawiamy do wystygnięcia i mielimy. Dodajemy ciasteczka i rozdrabniamy z orzechami w blenderze. Rozpuszczamy masło i dodajemy do zmielonej masy. Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy ciasteczkową masę, na smarujemy ją konfiturą i wkładamy do lodówki. Następnie prażymy na rozgrzanej patelni kaszę po czym zalewamy ją wrzątkiem i odcedzamy. Do tak przygotowanej kaszy dodajemy laskę wanilii, mleko oraz wodę kokosową (śmietankę zbieramy i odkładamy do miseczki). Gotujemy całość ok 20 minut, cały czas mieszając. Do gotowej masy dodajemy cukier puder, śmietankę kokosową oraz budyń, po czym blendujemy całość. Przekładamy masę na wcześniej przygotowany spód z ciasteczek i konfitury. Pieczemy przez 80 minut w piecyku rozgrzanym do 170 stopni. Po wyjęciu z piekarnika odstawiamy ciasto do wystudzenia. Gdy będzie wystudzone przygotowujemy galaretkę na syropie z jagód zostawiając w niej owoce. Schładzamy do stężenia owocowego wierzchu.

    Ewelina Skiba-Szyszczyńska

    OdpowiedzUsuń
  39. 100 lat pomyslnego blogowania!
    To moja propozycja konkursowa:
    Ciasto gryczane
    Skladniki na tortownice o srednicy 17cm (wszystkie w temperaturze pokojowej!)
    150g maki ze zmielonej kaszy gryczanej
    50g maki pszennej
    3 jajka (oddzielic zoltka od bialek)
    150g masla
    lyzka cukru waniliowego
    150g cukru
    8g proszku do piecznia
    dzem do przelozenia (nalepszy z owocow lesnych, ja mialm do dyspozycji tylko domowy morelowy i tez byl swietny)
    cukier puder do posypania
    szczypta soli
    Utrzec maslo z polowa cukru na gladka i puszysta mase, dodawac po jednym zoltku i dalej ucierac przez okolo 10 minut. Maki przesiac wraz z proszkiem do pieczenia, dodac cukier waniliowy i delikatnie wmieszac do masy maslano-zoltkowej. Ubic bialka wraz ze sztypta soli powoli dodajac reszte cukru, polaczyc delikatnie z ciastem. Przelozyc ciasto do tortownicy, piec ok 45 minut w temperaturze 170/180 stopni, ostudzic na kratce, przeciac , przelozyc dzemem i posypac cukrem pudrem.

    OdpowiedzUsuń
  40. Droga Margarytko, wszystkiego najlepszego z okazji 8 urodzin!!! :)
    Danie konkursowe: ZAPIEKANKA Z KASZY GRYCZANEJ, KURCZAKIEM, PIECZARKAMI, MARCHEWKĄ I GROSZKIEM.
    składniki: ok 4 szkl. ugotowanej na sypko kaszy gryczanej,
    podwójna pierś z kurczaka,
    2 cebule,
    30 dag pieczarek,
    2 większe marchewki,
    1 pietruszka, kawałek selera,
    puszka groszku konserwowego,
    puszka pomidorów w zalewie bez skórki,
    20 dag sera gouda.

    Ugotować kaszę na sypko.
    Cebulę posiekać, zeszklić na maśle, dodac pokrojone pieczarki, doprawić solą. Dodać starte na grubych oczkach warzywa - marchew, pietruszka, seler. Wszystko dusic pod przykryciem ok 20 minut.
    Kurczaka pokroić na mniejsze kawałki, doprawić solą i pieprzem, przesmażyć na oliwie.
    Kolejność układania warstw: do wysmarowanego masłem naczynia żaroodpornego wsypać połowę ugotowanej kaszy, wyłożyć na to pieczarki z cebulą i warzywami, następnie kurczaka, pomidory pokrojowe w kostkę wraz z zalewą, następnie groszek. Na groszek wyłożyć połowę startego sera, druga część kaszy gryczanej i pozostały ser. Zapiekać ok 20 minut w 180 st. SMACZNEGO. Kamila Kowalewska

    OdpowiedzUsuń
  41. Sałatka z kaszą kuskus

    10 dag kaszki kuskus
    po pół strąka papryki zielonej i czerwonej
    1 papryczka chili
    1 cebula czerwona
    pół puszki kukurydzy konserwowej
    2 ogórki kiszone
    2 łyżki czarnych oliwek
    pół pęczka natki pietruszki
    2–3 łyżki oliwy
    sól
    pieprz
    Kaszkę zalewamy wrzątkiem, lekko solimy, przykrywamy i czekamy aż wchłonie wodę.
    Paprykę, papryczkę, cebulę i ogórki kroimy w kostkę. Kukurydzę i oliwki odsączamy, następnie oliwki kroimy na połowę. Natkę pietruszki płuczemy, osuszamy i siekamy.
    Składniki mieszamy z oliwą oraz doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Podajemy lekko schłodzoną.

    OdpowiedzUsuń
  42. Mini tarty z kaszy gryczanej z wędzonym łososiem:

    Składniki na ciasto:
    • 200 g kaszy gryczanej
    • 1/3 kostki zimnego masła
    • 1 jajko
    • 2 łyżki zimnej wody
    • szczypta soli
    Składniki na nadzienie:
    • 200 g topionego serka śmietankowego
    • 200 g wędzonej mozzarelli
    • 100 g wędzonego łososia
    • 50 g filecików anchovis
    • 1/3 słodkiej czerwonej papryki
    • ½ papryczki chili
    • świeży szczypiorek
    • świeży koperek
    Sposób przygotowania:
    Kaszę mielimy w młynku aby nabrała konsystencji mąki. Siekamy ją z masłem i szczyptą soli, dodajemy jako oraz wodę i zagniatamy ciasto. Owijamy je w folię spożywczą i odstawiamy do schłodzenia, następnie wypełniamy nim foremki na babeczki (z tej porcji wychodzi ok 12 szt.). Na ciasto nakładamy plasterki wędzonej mozzarelli, następnie serek i kawałki ryby. Pieczemy w 170 stopniach 20 minut. Wyjmujemy do wystudzenia, posypujemy drobno posiekaną mieszanką papryk oraz dekorujemy świeżym szczypiorkiem i koperkiem.

    Ewelina Skiba-Szyszczyńska

    OdpowiedzUsuń
  43. Gołąbki z kaszy jęczmiennej

    Składniki:
    - 2-3 paczki ugotowanej kaszy jęczmiennej
    - mix zielonych warzyw (ok. 500g): brokuł, fasolka szparagowa, por, groszek
    - sól, Vegeta
    - pasek wędzonego boczku na skwarki do obsypania gołąbków
    - bulion do zalania gołąbków (może być z kostki)
    Przygotowanie:
    Kaszę gotujemy wg przepisu w osolonej wodzie. Mix warzyw podsmażamy na patelni na niewielkiej ilości oleju.
    Doprawiamy Vegetą. Gotowe składniki łączymy.
    Kapustę gotujemy w tradycyjny sposób - aż liście będą miękkie i będą dobrze odchodziły.
    W ugotowane liście nakładamy farsz, zawijamy. Układamy do brytfanki wyłożonej liśćmi i zalewamy bulionem do wysokości warstw. Przykrywamy liśćmi.
    Pieczemy w piekarniku przez ok. 80 min w 190 stopniach (do miękkiej kapusty).
    Boczek kroimy na skwarki i podsmażamy. Gotowe gołąbki podajemy obsypane skwarkami.
    Kamila Łyłka
    (poprzedni wpis to wersja robocza, która mi się wstawiła, przepraszam)

    OdpowiedzUsuń
  44. Gołąbki z kaszą gryczaną i sosem grzybowym

    Składniki na farsz:
    - 2-3 paczki ugotowanej kaszy gryczanej (w zależności od tego ile mamy kapusty)
    - 1 duża cebula
    - jajka
    - sól, Vegeta
    Kapusta do zawijania gołąbków.
    Bulion do zalania (może być z kostki).
    Sos grzybowy (u nas własny, może być z paczki)

    Kapustę przygotowujemy w tradycyjny sposób na gołąbki. Gotujemy i rozdzielamy liście.

    Kasze gotujemy osolonej wodzie. Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na oleju, przyprawiamy Vegetą. Ugotowaną kaszę mieszamy z cebulą i surowymi jajkami.
    W ugotowane liście nakładamy farsz i zawijamy. Układamy do brytfanki wyłożonej liścmi i zalewamy bulionem do wysokości gołąbków.
    Pieczemy przez ok.80 min w temp. 190st (do miękkiej kapusty).
    podajemy z sosem grzybowym.

    Kamila Łyłka

    OdpowiedzUsuń
  45. Wszystkiego najlepszego!

    Mój sposób na kaszę gryczaną, to podkarpacki przysmak hreczanyki:

    Na 10 kotlecików:

    30 dkg mięsa mielonego z szynki
    1 woreczek kaszy gryczanej (100g)
    1 jajko
    1 cebula
    4 ząbki czosnku
    sól, pieprz do smaku
    bułka tarta do obtaczania

    Sposób przygotowania:
    Do gotującej się, osolonej wody wrzucamy woreczek kaszy gryczanej i gotujemy ok 10 minut na al dente. Odcedzamy, wysypujemy z woreczka i pozostawiamy na chwilkę do przestygnięcia. Następnie dodajemy mięso mielone, jajko, posiekaną cebulę i czosnek. Całość doprawiamy solą i pieprzem. Z masy porcjujemy 10 kotletów, każdy obtaczamy w bułce tartej i smażymy na oleju.
    Kotlety podaje się z sosami: grzybowym, czosnkowym lub pomidorowym- u mnie zagościły w towarzystwie ziemniaczków i kapusty z grzybami.
    Joanna Tokarz

    OdpowiedzUsuń
  46. Kulebiak litewski z kaszą i borowikami

    Polecam! Kulebiak jest pyszny smakuje z dodatkiem czerwonego barszczu.
    Przepis z małymi moimi zmianami pochodzi z gazetki Pyszne święta ( dodatek do TS)

    Ciasto:

    0,5 kg maki pszennej
    250ml mleka
    20g drożdży
    łyżka masła klarowanego
    3 łyżki oleju
    1 płaska łyżeczka soli
    łyżeczka cukru
    1 jajko



    Farsz:

    2 woreczki kaszy gryczanej
    100 g suszonych borowików
    3 jajka ugotowane na twardo
    2 cebule
    4 łyżki oleju
    pieprz,sól i majeranek do smaku

    Wykonanie:


    Ciasto:
    Letnie mleko wlać do wysokiego garnuszka dodać drożdże ,cukier i wymieszać aż drożdże się rozpuszczą.Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy drożdże urosną dodać do nich miękkie masło,olej i sól i wymieszać.Do dużej miski wsypać mąkę zrobić w niej wgłębienie i wlać drożdżowy zaczyn.Wyrabiać ciasto aż zacznie odchodzić od dłoni.Uformować z niego kulę przykryc ściereczka i odstawić do wyrośnięcia aż podwoi objętość.


    Farsz:

    Farsz najlepiej przygotować dzień wcześniej.
    Grzyby opłukać zalać wrzątkiem i odstawić na 2 godziny Po tym czasie ugotować do miękkości odlać wodę ostudzić i drobno pokroić. Ugotować w osolonej wodzie kaszę .Cebulę i jaka pokroić w drobną kosteczkę.Na patelni rozgrzać olej podsmażyć na złoto cebulę dodać grzyby jaka i kaszę wszystko dobrze wymieszać. Doprawić solą pieprzem i majerankiem do smaku.Odstawić do ostygnięcia

    Gdy ciasto wyrośnie wyjąc z miski na oprószoną mąką stolnice.Przyklepać tak, by powstał placek.Rozwałkować go, nadając mu kształt prostokąta.Odkroić nierówności, ciasto z nich posłuży do dekoracji.Na rozwałkowany posmarowany białkiem placek wyłożyć farsz, zostawiając po ok 2cm wolnego miejsca przy brzegach.Zawinąć krótsze brzegi do środka Dłuższy brzeg zwijając rolować tworząc roladę Szczelnie zlepić.Ze ścinków uformować długi wałeczek złożyć go na pół i zwinąć w taki ala warkoczyk. Wierzch ciasta posmarować roztrzepanym żółtkiem z odrobiną mleka ułożyć
    warkoczyk i też go posmarować jajkiem. Płaską blachę wyłożyć papierem do pieczenia.Położyć na niej kulebiak i wstawić do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika wypiekać przez 45 minut .
    Smacznego!!!



    OdpowiedzUsuń
  47. ROLADA FRANCUSKA Z KASZĄ JAGLANĄ W SOSIE LIMONKOWO-KOLENDROWYM

    składniki:
    1. ciasto francuskie (gotowe, bo z braku czasu poszłam na łatwiznę)
    2. 200g kaszy jaglanej
    3. pęczek koperku
    4. jajko szt. 1
    5. groszek zielony konserwowy
    6. szczypiorek
    7. sól, pieprz
    8. jajko do smarowania
    9. bułka tarta 3 łyżki
    10. ser pleśniowy


    składniki na sos
    - 1 łyżka otartej skórki z limonki
    -sok z limonki
    -kilka gałązek świeżej kolendry
    -2 łyżki oliwy
    - mała szczypta soli
    - mała szczypta pierzu (do smaku)

    Kaszę ugotować przez 15 minut w osolonej wodzie, wystudzić, przełożyć do miski. Dodać posiekaną zieleninę, groszek konserwowy odcedzony z soku, jajko, sól, pierz i bułkę tartą. Wszystko dobrze wymieszać. Na rozłożony płat ciasta francuskiego nasypać równomiernie bułkę tartą i nakładać farsz. Na początkowym brzegu ułożyć na kaszy w rzędzie paski sera pleśniowego. Rozłożyć farsz na całym płacie ciasta i zwinąć w roladę. Całość umieścić w blasze, posmarować samym żółtkiem, białko ubić i wymieszać z papryką słodką, polać po wierzchu. Piec w 170 stopniach z termoobiegiem ok. 30 minut. Każdy wyczuwa swój piekarnik. Potem należy wyjąć, zostawić na chwilę by odpoczęło i kroić w grube plastry.
    Sos: startą skórkę z limonki, posiekaną świeżą kolendrę, oliwę i przyprawy dokładnie ze sobą wymieszać, dodać sok z limonki. Ewentualnie doprawić.
    Na ułożone plastry rolady polać sos i zajadać.

    Życzę smacznego

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ups...zbyt szybka jestem ale to przez to, że przepis dziś wykombinowany na szybko.

      Do farszu z kaszy dodajemy jeszcze 20dkg surowego mięsa mielonego by się wszystko skleiło dobrze po upieczeniu
      Sorki

      Usuń
  48. Oto moja kasza jaglana po meksykańsku:

    Składniki:
    - cebula
    - 2 pomidory
    - 1 papryka
    - puszka czerwonej fasoli
    - puszka kukurydzy
    - łyżka sosu sojowego (ja dodałam sos teriyaki, bo akurat ten mam :-)
    - połowa piersi z kurczaka (może być bez!)
    - 2 szklanki soku pomidorowego
    - sól, pieprz, chilli, oregano, kurkuma
    - przyprawa meksykańska
    - oliwa
    Sposób przygotowania:
    Odsączamy fasolę i kukurydzę. Cebulę siekamy i podsmażamy na oliwie do "zeszklenia". Paprykę kroimy w kostkę i dodajemy do cebuli. Mieszamy i dalej podsmażamy na wolnym ogniu aż papryka będzie miękka. Do papryki i cebuli wlewamy 2 szklanki soku pomidorowego i dodajemy pokrojone w kostkę pomidory. Dodajemy do smaku przyprawy: sól, przyprawę meksykańską, pieprz, chilli, oregano, kurkumę oraz sos sojowy. W momencie gdy sok zacznie się gotować, wsypujemy 3/4 szklanki suchej kaszy jaglanej i przykrywamy pokrywką. Kasza musi gotować się w soku pomidorowym pod przykryciem ok. 20 minut. W razie potrzeby należy dodać więcej soku pomidorowego. Pierś z kurczaka kroimy na kawałki i podsmażamy na innej patelni. Gdy kasza będzie już miękka, dodajemy do całej potrawy pierś, kukurydzę i fasolę. Całość dokładnie mieszamy i w razie potrzeby po raz kolejny przyprawiamy do smaku.
    Smacznego!

    OdpowiedzUsuń
  49. Gratulacje z okazji urodzin :) Super konkurs, może i ja coś dołożę :)

    OdpowiedzUsuń
  50. Jak już wcześniej pisałam, moimi śniadaniami ostatnio rządzi kaszka manna, wespół zespół z Gizmolową owsianką. Dodatkowo jako namiętna kawoszka nie potrafię odmówić sobie porannej małej czarnej. A czemu by tego nie połączyć?
    Propozycja dla wszystkich śniadaniowych kaszkożerców i kawopijów-

    kokosowa manna latte

    2-3 łyżki kaszki manny
    100ml mleka
    garść suszonego kokosa
    Wszystko razem zagotować. Mieszać w trakcie. Odstawić.

    Szczyptę kardamonu zalać zimną wodą. Zagotować. Na wrzątek wsypać kawę rozpuszczalną (moc dobrać wg własnych upodobań). Podsypać szczyptą cynamonu. Gotować jeszcze 2 minuty.

    Na dno szklanki wyłożyć kaszkę. Po ściance, delikatnie wlać kawę. Wierzch spowić spienionym mlekiem i oprószyć gorzką czekoladą.

    Smacznego!

    pozdrawiam,
    Magdalena Karolak

    P.S. A co do nagród. To nie posiadam nic. Zatem, w przypadku ewentualnej wygranej, wszystko mile widziane :)

    OdpowiedzUsuń
  51. PLACUSZKI GRYCZANE Z WĘDZONYM ŁOSOSIEM I WEGAŃSKIM MAJONEZEM JAGLANYM :)

    Składniki (6 placuszków):
    - woreczek ugotowanej kaszy gryczanej
    - jajko
    - 2 łyżki mąki
    - pół pęczka posiekanego koperku
    - sól i pieprz

    Ugotowaną kaszę łączymy z resztą składników, mieszamy łyżką i odstawiamy na 5 minut (masa przez ten czas się ‚zwiąże‘). Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy na nim okrągłe placuszki. Gdy z jednej strony będą już przyrumienione, przewracamy je łopatką i smażymy z drugiej strony. Podajemy na ciepło. Ja jem je z wędzonym łososiem i wegańskim majonezem jaglanym (kolejne ciekawe wykorzystanie kaszy, ostatnio hit w mojej kuchni :)), ale majonez można z powodzeniem zastąpić kremowym serkiem śmietankowym.

    OdpowiedzUsuń
  52. aaaa...zapomniałam o konkursie.... może teraz się poszczęści....

    OdpowiedzUsuń
  53. Pyszna kasza na kolację
    Składniki:
    - 50 g kaszy - ja żyłam jęczmiennej (tj. pół woreczka)
    - 3-4 pieczarki
    - 1 cebula
    - 1 ząbek czosnku
    - ok. 2 łyżek pestek słonecznika
    - 1 łyżka masła
    - szczypiorek
    - ok. 1 łyżka sosu sojowego
    - sól i pieprz do smaku.
    Kaszę gotujemy w wodzie z dodatkiem soli. Cebulę kroimy w piórka, czosnek w cienkie plasterki i podsmażamy na maśle. Pieczarki obieramy i kroimy w plasterki. Dodajemy do cebuli i dusimy pod przykryciem ok. 10 minut. Ugotowaną kaszę dodajemy do pieczarek, dodajemy sos sojowy, sól, pieprz do smaku i posypujemy uprażonymi pestkami słonecznika oraz szczypiorkiem (zostawiamy trochę słonecznika i szczypiorku) - wszystko mieszamy. Nakładamy na talerz i posypujemy pozostałym szczypiorkiem i słonecznikiem.
    Smacznego :)
    Sabina Czosnyka

    OdpowiedzUsuń
  54. Witam! Moją kolejną propozycją jest kasza manna zapiekana z czekoladą z jajek niespodzianek.Mój dwu letni wnuczek uwielbia jajka niespodzianki, ale środki czyli zabawki. Czekoladę zostawia babusi.Babcia zbiera ją do woreczka i potem wymyśla co by tu zrobić. Tak tez powstała ta kaszka,która posmakuje nie tylko dzieciom.



    1 litr mleka 3,2 %

    1 laska wanilii

    3/4 szklanki kaszy manny

    1 szklanka posiekanej czekolady z jajek niespodzianek

    2 jajka

    2 łyżeczki masła

    masło do wysmarowania naczynia

    owoce do podania

    Mleko wlać do rondelka. Laskę wanilii rozciąć wzdłuż, wyskrobać ziarenka i wszystko razem dodać do mleka. Podgrzewać, cały czas mieszając, ale nie doprowadzać do wrzenia. Przykryć rondel pokrywką i odstawić na 15 minut, by mleko nabrało aromatu wanilii. Po tym czasie wyjąć laskę wanilii. Do ciepłego mleka stopniowo dodawać kaszę manną i dokładnie mieszać, by nie było grudek. Rondelek postawić na średnim ogniu i zagotować masę, ciągle mieszając. Zdjąć z ognia i stopniowo dodawać pokruszoną czekoladę, dokładnie mieszając. Jajka ubić z miękkim masłem i dodać do masy z kaszy. Przełożyć do wysmarowanej masłem średniej wielkości naczynia żaroodpornego (.Ja zapiekłam w 4 małych naczyńkach) i wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. na 30 minut do uzyskania złocistego koloru. Smacznego!!!

    OdpowiedzUsuń
  55. To moja druga propozycja konkursowa:
    Nalesniki gryczane z sadzony jajkiem, serem, gruszka i orzechami
    Ciasto:
    90g maki ze zmielonej kaszy gryczanej
    50g maki pszennej
    1 jajko
    lyzeczka oliwy z oliwek
    ¼ lyzeczki soli
    125ml mleka
    125ml wody
    Farsz:
    sadzone jajko
    salata
    ser owczy pokrojony w paski
    gruszka pokrojona w mala kostke
    surowa szynka wedzona cieniusienko pokrojona w paseczki i podsmazona tak, aby byla bardzo chrupiaca
    orzechy wloskie w malych kawalkach
    Przygotowac ciasto nalesnikowe mieszajac wszystkie skladniki i odstawic do lodowki na ok. 2 godzyny. Smazyc nalesniki na rozgrzanej i posmarowanej maslem patelni. Na kazdy nalesnik polozyc troche salaty, jajko, posypac serem, gruszka, szynka i orzechami i zlozyc na pol (tak jak omlet)….. tyle :)

    OdpowiedzUsuń
  56. Skoro urodziny, to impreza, a skoro impreza, to dużo jedzenia :D W tego przepisu wyszło mi 80 pierogów :D

    Pierogi ze szpinakiem i kaszą jaglaną:

    500 g mąki pszennej
    350-400 ml ciepłej wody
    4 łyżki oliwy

    450 g mrożonego szpinaku
    1 szklanka kaszy jaglanej
    2 szklanki wrzątku (do gotowania kaszy) + wrzątek do przelania kaszy + ciepła woda do farszu
    1 cebula
    2 ząbki czosnku
    sól, pieprz

    Mąkę przesiać do miski, dodać oliwę, szczyptę soli i wymieszać. Dodać wodę i zagnieść ciasto. Przykryć czystą ścierką i odstawić.
    Kaszę uprażyć w suchym garnku i na sitku przelać wrzątkiem. Wrzucić z powrotem do garnka, i zalać dwiema szklankami wrzątku, posolić. Gotować pod przykryciem, bez odkrywania, na malutkim gazie przez 10 minut. Po tym czasie odstawić bez odkrywania. Szpinak rozmrozić. Cebulę pokroić i kostkę i zeszklić na oliwie. Dodać szpinak, zagrzać, dodać kaszę. Posolić, popieprzyć. Dodać ciepłą wodę (ok. 100-200 ml) żeby farsz nie był suchy.
    Ciasto podzielić na mniejsze porcje, rozwałkowywać, wycinać kółka i lepić pierogi. Gotowe pierogi gotować w osolonym wrzątku ok. dwie minuty od wypłynięcia. Podawać z masłem lub ze śmietaną :)

    OdpowiedzUsuń
  57. 375 ml wody
    2 łyżeczki oliwy z oliwek
    2 łyżki cukru
    2 łyżeczki soli morskiej Piątnica
    420 g mąki chlebowej typ 650
    125 g mąki żytniej typ 720
    90 g suchej kaszy bulgur Piątnica
    25 g świeżych drożdży
    około 20 daktyli
    1 jajko
    ulubione ziarna do posypania z wierzchu
    Umieścić w pojemniku składniki według kolejności wypisanej w liście składników: woda, olej, cukier, sól, jedna i druga mąka, kasza, rozkruszone świeże drożdże.Ustawić program na wyrabianie - u mnie 8, po tym czasie chwilę wyrobić ciasto na posypanej mąką stolnicy.Uformować okrągły bochenek lub przełożyć ciasto do blaszki.Zostawić do wyrośnięcia na 40-60 minut, posmarować roztrzepanym jajkiem, posypać ziarnami [ zapomniałam]i delikatnie naciąć [ też zapomniałam].Wstawić do nagrzanego piekarnika do 200 stopni na 40 minut.

    OdpowiedzUsuń
  58. Gołąbki z kaszą kuskus,mięsem mielonym oraz kolorową papryką.

    250 g kaszy kuskus

    -1 główka kapusty

    -0,5 kg mięsa mielonego(ja użyłam łopatkę bez kości)

    -1 czerwona cebula

    -1 mała papryka zielona

    -1 mała papryka żółta

    -1 mała papryka czerwona


    -sól i pieprz do smaku




    1.Kaszę kuskus przygotowujemy według przepisu na opakowaniu ,przykrywamy i pozostawiamy na około 15 min.

    2.Cebulę kroimy drobno,podsmażamy .

    3.Mięso smażymy na rozgrzanym tłuszczu.

    4.Paprykę kroimy w kostkę

    5.Wszystko z sobą łączymy i przyprawiamy do smaku.

    Z kapusty wycinamy głąb,wkładamy do garnka zalewamy wodą z dodatkiem odrobiny soli,podczas gotowania oddzielamy liście kapusty i wykładamy na talerz .Z każdego liścia ścinamy gruby nerw

    Na każdy liść nakładamy farsz i zwijamy.

    Na dnie garnka układamy liście kapusty zapobiegnie nam to przypaleniu(ja zamiast liści daję folię aluminiową jest to jak dla mnie lepszy sposób)

    układamy gołąbki,zalewamy wodą lub bulionem i dusimy do miękkości.
    .Podajemy z sosem pomidorowym ewentualnie grzybowym.

    Magdalena Skrzypek

    OdpowiedzUsuń
  59. Gołąbki z kaszą kuskus,mielonym mięsem oraz kolorową papryką.


    - 250 g kaszy kuskus

    -1 główka kapusty

    -0,5 kg mięsa mielonego(ja użyłam łopatkę bez kości)

    -1 czerwona cebula

    -1 mała papryka zielona

    -1 mała papryka żółta

    -1 mała papryka czerwona


    -sól i pieprz do smaku




    1.Kaszę kuskus przygotowujemy według przepisu na opakowaniu ,przykrywamy i pozostawiamy na około 15 min.

    2.Cebulę kroimy drobno,podsmażamy .

    3.Mięso smażymy na rozgrzanym tłuszczu.

    4.Paprykę kroimy w kostkę

    5.Wszystko z sobą łączymy i przyprawiamy do smaku.

    Z kapusty wycinamy głąb,wkładamy do garnka zalewamy wodą z dodatkiem odrobiny soli,podczas gotowania oddzielamy liście kapusty i wykładamy na talerz .Z każdego liścia ścinamy gruby nerw

    Na każdy liść nakładamy farsz i zwijamy.

    Na dnie garnka układamy liście kapusty zapobiegnie nam to przypaleniu(ja zamiast liści daję folię aluminiową jest to jak dla mnie lepszy sposób)

    układamy gołąbki,zalewamy wodą lub bulionem i dusimy do miękkości.Podajemy z sosem pomidorowym ewentualnie z grzybowym

    Magdalena Skrzypek

    OdpowiedzUsuń
  60. Witam

    Gratuluję urodzin na blogu :)

    Przesyłam przepis na bardzo łatwy i orzeźwiający deser.


    Orzeźwiający mus jaglany ze świeżym ananasem

    1,5 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
    1,5 łyżki cukru
    skórka z całej cytryny
    sok z całej cytryny
    2 plastry świeżego ananasa

    Zblendować kaszę, cukier, skórkę z cytryny stopniowo dodając sok. Schłodzić w lodówce przez kilka godzin. Podawać udekorowany świeżym ananasem.

    Pozdrawiam
    Anna Komorowska

    OdpowiedzUsuń
  61. Witam

    Gratuluję urodzin na blogu :)

    Przesyłam przepis na bardzo łatwy i orzeźwiający deser.


    Orzeźwiający mus jaglany ze świeżym ananasem

    1,5 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
    1,5 łyżki cukru
    skórka z całej cytryny
    sok z całej cytryny
    2 plastry świeżego ananasa

    Zblendować kaszę, cukier, skórkę z cytryny stopniowo dodając sok. Schłodzić w lodówce przez kilka godzin. Podawać udekorowany świeżym ananasem.

    Pozdrawiam
    Anna Komorowska

    OdpowiedzUsuń
  62. Pizza z kaszy.
    Składniki:
    1 szklanka (200 g) kaszy gryczanej niepalonej
    1 szklanka mąki kukurydzianej
    1/2 łyżeczki soli morskiej
    1 saszetka (7 g) drożdży instant
    1/2 łyżeczki cukru trzcinowego
    2 i 1/2 szklanki ciepłej wody
    1/2 łyżki oliwy
    Dodatki według uznania ( u mnie ser, sos pomidorowy, szynka, pieczarki, oliwki i sałata)

    Kaszę gryczaną zmielić dwukrotnie w młynku do kawy na gładką mąkę. Wsypać do miski, dodać mąkę kukurydzianą, sól, cukier, wymieszać.
    Zrobić dołek w mące, wsypać drożdże i wlewać stopniowo wodę mieszając. Dodać oliwę i wymieszać łyżką na gładkie ciasto. Mieszać przez ok. 1 minutę, następnie przykryć i wstawić do lodówki na ok. 12 godzin.
    Wyjąć ciasto z lodówki i ocieplić je w temp. pokojowej. Dno tortownicy o średnicy ok. 25-26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zamknąć obręcz wypuszczając papier na zewnątrz. Spód posmarować oliwą.
    Do tortownicy włożyć 1/3 ilości ciasta i palcami rozprowadzić je po całej powierzchni, można zwilżać palce ciepłą wodą.
    Łyżeczką wyłożyć sos lub ketchup, dodać składniki. Odstawić na około pół godziny do podrośnięcia.
    Piekarnik nagrzać do 250 stopni C. Wstawić pizzę do piekarnika i piec przez ok. 15 minut do lekkiego zrumienia się ciasta. Wyjąć z piekarnika, posypać bazylią, pokroić na kawałki.

    OdpowiedzUsuń
  63. Placuszki gryczane z rukolą
    Składniki:
    -szklanka kaszy gryczanej,
    -2 ząbki czosnku,
    -2 jaja,
    -2 łyżki śmietany 18%,
    -garść świeżej rukoli,
    -pieprz, płaska łyżeczka soli,
    -pół szklanki mąki pszennej

    Przygotowanie:
    Kaszę wsypać do małego garnka, zalać wodą, posolić i gotować do miękkości od czasu do czasu mieszając i "podlewając" wodą aby kasza się nie przypaliła. Gotową kaszę odstawić. Do miski wybić jaja, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekaną rukolę, śmietanę, doprawić solą i pieprzem. Dokładnie wymieszać i powoli wsypywać mąkę. Wymieszać. Placuszki smażyć na złoty kolor z obu stron na oleju. Podawać z sosem pieczarkowym.

    OdpowiedzUsuń
  64. Witam ponownie! U mnie tez pierogi ale nie liczyłam ile.Moja babcia mówiła że nie wolno liczyć pierogów bo się porozklejają He he i nigdy nie liczę.

    Pierogi z kaszą gryczaną i kiszoną kapustą z dodatkiem pieczarek

    Składniki na nadzienie:


    1 kg kapusty kiszonej
    3 marchewki
    1 duża cebula pokrojona w kosteczkę
    2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
    0,5 kg pieczarek
    3 torebki kaszy gryczanej podpalanej
    pieprz, majeranek
    3 łyżki masła
    sól
    cebulka zrumieniona na masełku do okraszenia




    Ciasto:

    3 szklanki mąki pszennej Typ 450
    1 jajko
    około 1 szklanki ciepłej wody
    szczypta soli
    1 kopiasta łyżka miękkiego masła



    Przygotowanie:

    ugotować kaszę gryczaną
    pieczarki zetrzeć na tarce o grubych oczkach i podsmażyć na maśle
    z dodatkiem cebuli i czosnku
    marchewki obrać, umyć i zetrzeć na grubych oczkach, dodać do pieczarek i poddusić
    kapustę przepłukać, odcisnąć nadmiar wody, drobno posiekać i dodać do pieczarek z marchewką.Poddusić jeszcze chwile do odparowania
    do dużej miski wsypać kaszę, zawartość patelni, dodać 2 łyżeczki majeranku, świeżo zmielony pieprz, dokładnie wymieszać Wszystko dosolić do smaku
    odstawić farsz do lodówki najlepiej na noc do przegryzienia sie smaków i nadziewać pierogi
    ugotować w osolonej wodzie ok 3 minut po wypłynięciu.Podawać okraszone złota cebulka i szczypiorkiem



    OdpowiedzUsuń
  65. Tym razem zaproponuje
    CHLEB GRYCZANO-PSZENNY



    wieczorem, dzień przed pieczeniem przygotować 2 miski,
    1 miska:
    * 250g mąki gryczanej lub kasza gryczana zmielona
    * 220g wody
    * 1/2 łyżeczki soli
    Wymieszać, przykryć folią i odstawić w temp. pokojowej na 12 godz.

    2 miska:
    * 450g mąki pszennej – dałam typ 650
    * 300g wody
    * 10g świeżych drożdży
    W wodzie rozpuścić drożdże, wlać do mąki i dobrze wymieszać. Przykryć folią i odstawić na 12 godzin.

    Rano zawartość misek połączyć i dodać:
    * 110g mąki żytniej typ 720
    * 100g mąki pszennej typ 650
    * 100g wody
    * 1 lekko czubata łyżeczka soli
    * 1,5 łyżeczki miodu
    * 1,5 łyżeczki oleju roślinnego
    * 5g drożdży świeżych

    Wyrobić ciasto, ma być lekko klejące i raczej luźne. Jeżeli jest zbyt ścisłe-dolać odrobinę wody.
    Przykryć miskę i pozostawić 30 minut do wyrośnięcia.
    Garnek żeliwny- zimny lub blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia i przełożyć do niego ciasto. Przykryć garnek pokrywką i zostawić na 40 minut do podrośnięcia.jeśli pieczemy w blaszce nakrywamy ściereczką. Włączyć piekarnik nastawiając temperaturę 250stC i włożyć do zimnego jeszcze pieca zimny garnek z ciastem. Piec ok 40 min, po czym zdjąć pokrywkę i dopiec ok 20-30 minut.
    Wyjąć chleb z garnka i ostudzić na kratce.
    pozdrawiam Ela P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy coś z ilością tych drożdży jest nie tak ? 5 g ?

      Usuń
  66. Pulpety z kaszy gryczanej

    Szklanka kaszy gryczanej
    Łyżka masła
    30dag pieczarek
    3jaja
    Sos sojowy
    Sól, pieprz
    Otręby lub bułka tarta do obtaczania
    Kasze zalać 2 szklankami osolonego wrzątku i ugotować pod przykryciem na wolnym ogniu z dodatkiem połowy masła. po ostudzeniu zemleć w maszynce. Pieczarki zetrzeć na tarce poddusić na reście masła i osolić. Wystudzoną kasze połączyć z pieczarkami dodać 2 jajka, sos sojowy i pieprz. Z dobrze wyrobionej masy formować pulpety. Maczać je w roztrzepanym trzecim jajku, obsypywać otrębami lub bułką tarta, smażyć na rozgrzanym oleju, rumieniąc ze wszystkich stron.
    Ela P

    OdpowiedzUsuń
  67. ,,Grzanki,, z kaszy kukurydzianej

    Półtorej szklanki kaszy kukurydzianej
    15dag cheddara
    Olej smakowy
    Łyżeczka masła
    20dag cienko pokrojonej szynki
    2 pomidory
    Serek topiony
    Szczypiorek
    Sól, pieprz
    Zagotować 4 szklanki wody, dodać masło. Do wrzątku, stale mieszając, wsypać kasze, a potem starty ser cheddar, dosolić i trzymać pod przykryciem na małym ogniu, Az kasza się rozklei. Wyłożyć ja równą warstwa na plastikową płytce zwilżoną zimną wodą, odstawić do zastygnięcia, pokroić na kawałki. Na każdy położyć plasterek szynki, plasterek pomidora i plasterek topionego serka, skropić smakowym olejem, oprószyć pieprzem. ,,grzanki,, ułożyć na blasze wysmarowany olejem, wstawić do nagrzanego piekarnika na 15 min. podawać na ciepło, posypane szczypiorkiem.
    Ela P

    OdpowiedzUsuń
  68. Zachęcona ogromnie stworzyłam dziś jeszcze jedno cudeńko:) Chęć wygrania maszynki do mięsa jest ogromna, więc i walczyć trzeba:)

    Nigdy nie jadłam deseru z kaszą manną, nie licząc tego zwykłego z sokiem malinowym... Dzisiejsza moja propozycja zaskoczyła samą mnie na tyle pozytywnie, że pewnie jeszcze nie raz coś wykombinuję z tym składnikiem.

    Tarteletki z kaszą manną

    Składniki:
    Na dwie porcje (formy o śr. ok 10cm)

    1 szklanka mąki
    60g margaryny
    2 łyżki cukru pudru
    1 żółtko
    1 łyżka śmietany 30%

    Masa:
    1 szklanka mleka cynamonowego
    4 łyżki kaszy manny
    2 łyżki cukru kryształu
    1 duże jabłko+ 2 małe
    cynamon w proszku

    Sposób przygotowania:
    1. Mąkę przesiewamy na blat, dodajemy posiekaną na mniejsze cząstki margarynę, żółtko, śmietanę oraz cukier. Całość siekamy, a następnie ugniatamy dłońmi. Gotowe odstawiamy w woreczku na 15 minut do zamrażarki.
    2. Lekko zmrożone ciasto wałkujemy przez folię spożywczą i wykrawamy odrobinę większe krążki niż foremki do tarteletek.
    3. Wylepiamy wysmarowane tłuszczem foremki, nakłuwamy i wstawiamy na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 170st C.
    4. Laskę cynamonu zalewamy mlekiem na całą noc. W momencie przygotowywania deseru, wyciągamy laskę cynamonu, a mleko zagotowujemy z 2 łyżkami cukru. Do gotującego się dodajemy kaszę oraz starte duże jabłko. Mieszamy do momentu zagotowania.
    5. Podpieczone ciasto wyciągamy, nakładamy ugotowany krem z kaszy manny i układamy na wierzch pokrojone na małe cząstki jabłka. Posypujemy delikatnie cynamonem i wstawiamy ponownie do piekarnika na ok 20 minut. Smacznego!

    Joanna Tokarz

    OdpowiedzUsuń
  69. Imprezowe pomidorki nadziewane kaszą gryczaną


    Składniki na farsz do 3-4 średnich pomidorków.

    1. 50g kaszy gryczanej przed ugotowaniem (pół ugotowanego woreczka)
    2. 30 dag papryki surowej
    3. 30 dag ogórka świeżego
    4. łyżka majonezu
    5. łyżka keczupu
    6. sól do smaku
    7. świeży koperek



    Kaszę ugotować ostudzić do zimna ( może być "wczorajsza") paprykę i ogórka pokroić w kostkę. Warzywa wymieszać z kaszą, majonezem i keczupem. Dodać trochę koperku.
    Pomidorki wydrążyć część miąższu posiekać i dodać do farszu.

    Napełnić połówki pomidorków farszem i posypać koperkiem.

    Pysznie i lekkie danie. Doskonałe jako przystawka, czy jako kolacja.

    Magda Sz.

    OdpowiedzUsuń
  70. Witam,
    postanowiłam i ja wziąć udział w konkursie. Proponuję deser z kaszy kuskus - pierwszy raz robiłam kaszę kuskus na słodko i polecam serdecznie!

    Bananowy krem z kaszy kuskus z jabłkami i żurawiną

    Składniki (na 2 porcje):
    1 szklanka wody
    5 łyżki kaszy kuskus
    1 banan

    suszona żurawina
    mus jabłkowy / prażone jabłka domowej roboty

    1. Wodę podgrzać, wsypać kaszę, zagotować.
    2. Zdjąć z ognia, przykryć garnuszek i odstawić do wystudzenia. Kaszę zblenderować z bananem.
    3. W pucharkach układać warstwami: kasza, suszona żurawina, prażone jabłka.

    Smacznego!!!

    Pozdrawiam,
    Anna Zygmunt

    OdpowiedzUsuń
  71. Krokiety gryczane z kaszą kuskus

    Naleśniki
    125 gram mąki gryczanej lub zmielona kasza gryczana np. w młynku
    68 gram mąki pszennej
    1 małe jajko
    Pół łyżeczki soli
    300ml. Mleka
    70ml. Wody mineralnej
    Wszystko wymieszać odstawić na godzinę, potem usmażyć.
    Nadzienie
    1 szklanka kaszy kuskus
    10 dag boczku
    10dag pieczarek
    Sól , pieprz
    Sos sojowy
    Malutka cebulka
    Kasze zalewamy wrzątkiem według przepisu na opakowaniu.
    Boczek drobno pokroić, podsmażyć, dodać pokrojone pieczarki, cebule, smażyć aż płyn odparuje, doprawić. Wymieszać wszystko razem i w razie potrzeby doprawić. Na każdy naleśnik kłaść plasterek sera żółtego, farsz z kaszy, zawijać, obtaczać w jajku i bułce tartej, smażyć.
    Pozdrawiam Ela P

    OdpowiedzUsuń
  72. Torcik jaglany czekoladowo-orzechowy
    Uwielbiam robić torty. Kiedyś robiłam tradycyjne. Maślane kremy, pyszne czekoladowe masy…. Jednak nastąpiła u mnie zmiana nawyków żywieniowych :) kocham torty , więc przygotowuje ich dietetyczne wersje. Ten torcik to moja własna inwencja twórcza. Rodzina zjada i nie kaprysi :)




    Biszkopt
    • 4 jajka
    • 1/2 szklanki kaszy jaglanej
    • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
    • 1 łyżka cukru
    • Stewia (lub ewentualnie ¼ szklanki białego cukru)
    • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
    • 1 łyżeczka octu


    Krem
    • 1 szklanka kaszy jaglanej
    • 2,5 szklanki wody

    Na krem I
    • 4 kostki czekolady deserowej
    • 100 ml kawy zbożowej
    • 2 łyżki oleju kokosowego
    • 1 łyżka miodu (lub więcej , dosmakować wg upodobań masa musi być słodka , można użyć cukru trzcinowgo, ksylitolu lub ostatecznie zwykłego cukru )
    • 2 czubate łyżki serka homogenizowanego lub sernikowego
    • Rodzynki (ilość wg upodobań, ja lubię baaardzo dużo, jednak rodzina nie przepada i w tym wypadku zmniejszyłam ich ilość)


    Na krem II
    • 4 łyżki masła orzechowego (najlepiej domowej roboty)
    • 1 łyżka miodu (lub więcej , dosmakować, masa musi być słodka  )
    • 2 łyżki serka serka homogenizowanego lub sernikowego

    Nasączenie
    • Sok z całej pomarańczy
    • 100 ml wody
    Dodatki
    • Płatki migdałowe
    • Garść orzechów
    Biszkopt
    Kaszę jaglaną podprażyć na suchej patelni. Ostudzić. Zemleć w młynku do kawy na mąkę. Białka ubić ze szczyptą soli i cukrem. Dodać stewię lub resztę cukru. Kiedy będą sztywne przestać miksować, dodać wszystkie żółtka, zmiksować jedynie do połączenia na małych obrotach miksera. Wmieszać ocet. Mąkę jaglaną wymieszać dokładnie z ziemniaczaną oraz z proszkiem do pieczenia. Dodać do masy jajecznej, leciutko wymieszać. Piec 20 min/170st w tortownicy o średn 20cm. Biszkopt ostudzić. Przekroić na 2 części. Nasączyć obficie obie części.

    Krem
    Kaszę ugotować w podanej ilości wrzątku ok 15 min, aż będzie bardzo miękka. Jeszcze gorącą podzielić na dwie części. Zmiksować blenderem na kremik. Do pierwszej dodać składniki z kremu I prócz serka (czekoladę rozdrobnić, rozpuści się w gorącej kaszy) zmiksować aż wszystkie składniki bardzo dobrze się połączą. Serek dodać na końcu, zmiksować mikserem. Do masy czekoladowej dołożyć rodzynki. Krem II przygotować w ten sam sposób, dodając składniki z przepisu na krem II. Jeśli kremy będą za gęste dołożyć po łyżce serka.
    Przekrojone biszkopty przełożyć kremami. Na patelni podprażyć płatki i orzechy. Udekorować wierzch. Odstawić na ok 2h. Smacznego 



    Z szacunkiem
    Justyna Cegiełka

    OdpowiedzUsuń
  73. Asiu ,wytrzymaj z nami jeszcze trochę -te 8 lat to ogrom pracy wszystkiego dobrego!!
    Nie jadamy w mojej rodzinie kasz ..niestety .Ale jest jedna którą ja jadam już ponad 40 lat to nasza zwykła manna .Wspomnienie z dzieciństwa doskonale wszystkim znane..kasza na gęsto (u mnie w domu grysik) Lubię z cynamonem ,
    Kasza manna na gęsto
    Pół litra mleka
    3 łyżki kaszy manny
    2łyżki cukru
    Do mleka wsypać kaszę z cukrem ciagle mieszając zagotować.Zmniejszyć ogień ,często mieszając gotować 5min. Wylać na talerzyk ,gdy ostygnie posypać cynamonem delikatnie i grubym cukrem lub c. brązowym.
    Smacznego!
    Brygida

    OdpowiedzUsuń
  74. Druga propozycja to stary przepis na kulki a_la marcepanowe w czekoladzie.Robiłam je jako dziecko(prawie nastolatka) gdy w sklepie był dostępny tylko ocet..Wtedy dodawałam olejku migdałowego dzis może być amaretto -kiedyś polewa z masy czekoladopodobnej dziś z gorzkiej czekolady..
    Kulki marcepanowe:
    pół szkl. kaszy manny
    pół szkl. cukru pudru
    3/4 kostki margaryny(pół na pół z masłem razem 125gr.
    łyżeczka amaretto
    ok. 30-50ml. wódki
    Kaszę,cukier oraz tłuszcz dobrze wyrobić dodać amaretto,wyrabiać nadal wlać 30ml wódki cieńką stróżką..gdy masa będzie mało klejąca dodawać stopniowo resztę wódki .Formować kuleczki wielkości rafaello (powinno wyjść ok. 30szt.)Odstawić na 2godz. do lodówki . Przygotować czekoladę (w/g uznania własnej produkcji lub rozpuszczoną w kąpieli wodnej tabliczkę gorzkiej czekolady z 3-4łyżkami kremówki)Kuleczki moczyć w czekoladzie tylko nie za ciepłej, znowu odstawić do lodówki na pół godziny. Kuleczki przełożyc do szczelnego pojemnika wyłożonego folią -układać warstowo przekładając folią aby się nie posklejały .Trzymamy w lodówce. Po kilku,a nawet 12 godzinach dopiero można jeść ..Kiedyś był to dla nas rarytas!!
    Smacznego !!
    Brygida

    OdpowiedzUsuń
  75. KOTLETY SCHABOWE Z KASZĄ JĘCZMIENNĄ
    5 kotletów schabowych lub karczek
    2 cebule
    pół łyżki masła
    1/2 szklanki kaszy jęczmiennej średnia
    szklanka wody
    20dkg pieczarek
    jajko
    mąka
    bułka tarta
    sól, pieprz
    Pieczarki obsmażamy na maśle doprawiamy solą i pieprzem
    kaszę wsypujemy do gotującej się wody(szklanka) dodajemy 1/2 kostki smakowej np. wieprzowej, kiedy kasza dochodzi dodajemy pieczarki i jeszcze chwilkę gotujemy kasza musi być gęstawa odstawiamy do wystygnięcia
    cebule kroimy w piórka ,rumienimy na maśle, dzielimy na ilość kotletów
    na rozbite kotlety nakładamy kasze i jedną cześć cebuli, zwijamy w rulon.
    obtaczamy w mące, jajku, bułce i smażymy na małym ogniu ze wszystkich stron podajemy z surówką.
    Pozdrawiam Ela P

    OdpowiedzUsuń
  76. Witam Margarytko,
    Wszystkiego Najlepszego z okazji 8 Urodzin Twojego blogu,życzę dużo siły i nowych pomysłów na gotowanie.
    Jak ogłosiłaś konkurs zaraz nabrałam ochoty na kaszkę manną na gęsto z jakimś sokiem albo owocami.I chodził za mną ten smak aż do dzisiaj.Zrobiłam ten deser rodzince na obiad do zupy ogórkowej .Był pyszny przypomniał nam smak z dzieciństwa, tyle że wtedy był z jagodami a dziś z truskawkami ,które latem zamroziłam .Pozdrawiam serdecznie
    Iwona Jułga
    Kaszka manna na gęsto z truskawkami
    0,5 szklanki kaszki mannej,1 litr mleka, 4 łyżki cukru, mrożone truskawki + trochę cukru
    Mleko z cukrem zagotować,wsypać stopniowo kaszkę i mieszając cały czas gotować ok 10 minut, aż dobrze zgęstnieje.Mrożone truskawki wstawic do garnka z kilkoma łyżkami wody , gdy puszczą sok i zaczną być miękkie dodajemy 0,5 szklanki cukru i gotujemy do szklistości truskawek, pod koniec zagęściłam kisielem truskawkowym 1 łyżką rozmąconą w niewielkiej ilości wody. Do pucharków nałożyć na spód konfiturę z truskawek, następnie kaszkę i udekorować konfiturą.Dalej zjeść ze smakiem:)

    OdpowiedzUsuń
  77. Kiełkująca kasza z pieczarkami, łososiem i chipsami z jarmużu

    Danie to jest odpowiednikiem hasła – „ZDROWIE NA TALERZU”. Idealnie smakuje na ciepło jak i na zimno, miękka kasza, soczysty łosoś kontrastuje z chrupiącymi kiełkami i chipsami z jarmużu.

    Składniki: 2 porcje
    3 garście jarmużu,
    100 g kaszy gryczanej palonej,
    50 g kiełków soczewicy, fasoli mung, cieciorki,
    100 g brązowych pieczarek,
    4 pomidorki koktajlowe,
    100 g polędwicy z łososia,
    szczypta słodkiej papryki w proszku,
    sól do smaku,
    pieprz czarny świeżo mielony do smaku,
    olej rzepakowy.
    Przygotowanie:
    Jarmuż myjemy, usuwamy twarde łodygi i dokładnie suszymy za pomocą suszarki do sałaty lub papierowego ręcznika.
    Do dużej miski wlewamy 1 łyżeczkę oleju, dodajemy jarmuż, posypujemy solą, papryką i delikatnie ręka mieszamy, aby każdy listek został natłuszczony.
    Jarmuż przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczemy 6 -8 min w rozgrzanym piekarniku do 140°C.
    Rada: Jeśli jarmuż jest w całości należy liście podzielić na mniejsze kawałki i nie wolno zapomnieć o usunięciu twardych łodyg. Po umyciu trzeba dobrze go wysuszyć, żeby idealne chrupiące wyszły chipsy.

    Kaszę gryczaną gotujemy na sypko w lekko osolonej wodzie i odcedzamy.
    Pieczarki oczyszczamy ze skórki i kroimy w plasterki.
    Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oleju, dodajemy kiełki i pieczarki, całość podsmażamy.
    Dodajemy kaszę gryczaną i pokrojonego w paski łososia. Całość doprawiamy solą i pieprzem do smaku, pamiętając o tym że łosoś jest słony i podgrzewamy tylko do uzyskania odpowiedniej temperatury. Pod wpływem ciepła ryba zmieni swój kolor na jasno różowy, a w środku pozostanie soczysta.
    Na talerzu układamy chipsy z jarmużu, dodajemy kaszę z pieczarkami i łososiem. Dodajemy pomidorki w plasterkach, które nadadzą całości nie tylko koloru, ale i soczystego smaku.

    Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  78. Margarytko,napisałam przepis ale go tu nie widzę :(

    Kaźmierczak-Nawrot Anita

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko, co było do zatwierdzenia, to zatwierdziłam.

      Usuń
  79. Ok więc piszę jeszcze raz :)
    Zapiekana kasza perłowa z piersią kurczaka z oliwkami z nutką imbiru.
    Porcje 4
    100g kaszy
    podwójny filet
    pół słoiczka oliwek czarnych(Lidl)
    przyprawy(sól,pieprz,czosnek,cebula,chilli,przyprawa toskańska)
    imbir świeży

    Ja robię marynatę do piersi(pierś kroimy w drobną kostkę),olej rzepakowy,sól,pieprz,cebula pokrojona w kostkę,czosnek zmiażdżony,młynek Kotany przyprawa Toskańska i oczywiście tarty imbir(około 15g)szczypta chilli,wszystko mieszam i wkładam do lodówki na noc.Kaszę gotujemy,wcześniej zamarynowane piersi wrzucamy na rozgrzaną patelnię i smażymy około 3 min po czym wrzucamy kaszę i smażymy chwilę i dorzucamy pokrojone w talarki oliwki mieszamy jeżeli trzeba doprawiamy solą(ja nie solę kaszy kiedy gotuję poprostu nie lubie słonego),ma być ostre i mamy czuć nutkę imbiru.

    Smacznego!
    Proste i smaczne.

    Ps.Wszystkiego najlepszego z okazji 8 urodzin :)

    OdpowiedzUsuń
  80. Margarytko, witaj po raz trzeci :)

    Zawsze się zastanawiałam jak smakują... bliny. W końcu pokusiłam się o ich wykonanie, mąka gryczana przecież wpasowuje się w temat konkursu. Bliny, z tego co wyczytałam, najczęściej podawane są na kwaśno z kawiorem lub łososiem. Moja propozycja jest nieco inna. Niektórym może wydać się nieco dziwna, ale zaręczam, że zjadliwa i smaczna :)

    BLINY Z GRILLOWANYMI KREWETKAMI W CYDRZE I MUSEM Z PERSYMONY

    Bliny (10 sztuk)
    100g mąki gryczanej
    200ml letniego mleka
    1 jajko
    25g świeżych drożdży
    łyżeczka soli
    szczypta pieprzu

    Drożdże rozpuściłam w połowie mleka. Następnie kolejno dodałam pozostałe składniki. Wymieszałam dość energicznie. Ciasto odstawiłam na 1h do wyrośnięcia. Po tym czasie na rozgrzaną, posmarowaną oliwą patelnię nakładałam partiami ciasto i smażyłam bliny.

    1 persymona
    2-4 łyżki cydru jabłkowego
    łyżeczka miodu
    łyżka oliwy
    szczypta imbiru, kardamonu
    garść krewetek
    pieprz mielony

    Persymonę pokroiłam, wrzuciłam do blendera. Dodałam łyżkę oliwy, 2 łyżki cydru i zmiksowałam na gładki mus.
    Obrane krewetki przełożyłam do miseczki. Zalałam cydrem z dodatkiem miodu, imbiru i kardamonu. Marynowałam ok. 30 min. w lodówce. Następnie grillowałam na rumiano.

    Bliny ułożyłam po 5 jeden na drugim. Wierzch spowiłam kopiastą łyżką musu z persymony, a na nim ułożyłam krewetki. Całość oprószyłam mielonym pieprzem.

    Smacznego!

    pozdrawiam,
    bastalena

    OdpowiedzUsuń
  81. Bajaderki marcepanowe z kaszą gryczana


    • ½ szklanki kaszy gryczanej
    • 1 i ¼ szklanki wody
    •2 łyżeczki oleju kokosowego
    • 4 kostki czekolady
    • 8 daktyli
    • 2 czubate łyżki marcepanu
    • 1 łyżeczka wódki
    • 1 łyżka dżemu truskawkowego lub brzoskwiniowego
    • Wiórki kokosowe


    Wodę zagotować z daktylami. Do wrzątku wsypać kaszę. Przykryć i gotować na małym ogniu ok 15 min aż kasza wchłonie całą wodę. Zmiksować blenderem. Dodać rozkruszoną czekoladę oraz marcepan. Zblendować na krem. Odstawić do ostudzenia.Dodać wódkę i dżem Z masy formować kulki (waga każdej ok 26g). Obtaczać w wiórkach kokosowych. Przed podaniem schłodzić ok 2 h.


    Pozdrawiam :)
    Justyna Cegiełka

    OdpowiedzUsuń
  82. Kochana Joasiu, zmobilizowałam się i przygotowałam coś jeszcze :)

    Zapiekanka z kaszą jaglaną i kurczakiem

    Składniki:

    1/2 szklanki kaszy jaglanej
    1 i 1/2 szklanki bulionu / wywaru / rosołu
    1 pierś z kurczaka
    przyprawa do drobiu / gyrosa / kurczaka - co kto lubi
    1 mała czerwona papryka
    150 g sera żółtego typu gouda lub mozzarella
    1 duże jajko
    1 łyżka masła
    1 łyżka bułki tartej
    sól, pieprz
    siekana zieleninka

    Sposób wykonania:

    1. Pierś myjemy, osuszamy, obficie posypujemy przyprawą gyros lub do kurczaka, zalewamy wodą i gotujemy. Po przestudzeniu kroimy w kostkę.
    2. Kaszę płuczemy, zalewamy bulionem i gotujemy ok 20 minut, aż wchłonie cały płyn. Lekko studzimy.
    3. Paprykę oczyszczamy, myjemy i kroimy w kostkę.
    4. Ser ścieramy na tarce jarzynowej.
    5. Do kaszy dodajemy pierś z kurczaka, paprykę, połowę sera, żółtko, całość mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem. Na koniec dodajemy ubite na sztywno białko. Przekładamy do żaroodpornej formy posmarowanej masłem i obsypanej bułką tartą.
    6. Całość pieczemy przez 20 minut w piekarniku w 180 st.C. Następnie wierzch posypujemy resztą tartego sera. Zapiekamy do momentu, aż ser się rozpuści.
    7. Przed podaniem posypujemy siekaną zieleninką (u mnie to pietruszka, ale moze być też seler, kiełki czy też rzeżucha).

    Smacznego!!!

    Pozdrawiam!
    Anna Zygmunt

    OdpowiedzUsuń
  83. Dorota Wisniewska

    Szarlotka z kasza jaglana

    Skladniki:
    100 g kaszy jaglanej
    260 g mleka (uzylam sojowego)
    500 - 600 g jablek
    cynamon
    cukier bialy i brazowy wedlug gustu

    Wykonanie:
    W garnku gotujemy kasza jaglana na mleku. Kasza ma wchlonac cale mleko i miec kleista konsystencje. Jablka obieramy i scieramy na tarce. Dosypujemy cukier i cynamon wedle gustu. Jedno jablko kroimy na cienkie plasterki do dekoracji.

    Mala foremke wykladamy papierem. Ja uzylam keksowke o wymiarch 20x10x6 cm. Na dnie rownomiernie rozprowadzamy ugotowana kasze. Na nia kladziemy starte jablka. Szarlotke dekorujemy plasterkami jablka i posypujemy brazowym cukrem i cynamonem. Pieczemy w temperaturze 180 C przez okolo 30 - 35 min.

    Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  84. Dorota Wisniewska

    Watrobka z kuskusem

    Skladniki:
    250 g watrobki
    mala czerwona cebula
    2 male jablka
    1 szklanka kuskusu
    sol, pieprz, kurkuma
    oliwa z oliwek
    olej do smazenia
    mleko

    Wykonanie:
    Watrobke myjemy i oczyszczamy z zylek. Namaczamy w mleku przez okolo 2 h.

    Cebule kroimy w piorka. Jablka myjemy, obieramy i kroimy w cienkie plasterki. Na jednej patelni podsmazamy cebule, potem wrzucamy jablka i dusimy. Na drugiej patelni smazymy watrobke. Posypujemy pieprzem, nie solimy.

    Kuskus wrzucamy do osolonego wrzatku (na jedną szklankę kuskusu potrzeba 1i1/4 szklanki płynu). Dodajemy 1 lyzke oliwy z oliwek i przyprawy (ja dodalam ciutke kurkumy). Przykrywamy na 5 min.

    Galka do lodow nakladam kuskus na talerz. Potem z jednen strony klade cebulke z jablkiem, a z drugiej strony watrobke, ktora teraz solimy.

    Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  85. Wiem, zeto moze dziwnie zabrzmiec, ale ten przepis mi sie przysnil :)

    Pasztet gryczany przekladany jajecznica z suszonymi pomidorkami:
    -4 woreczki kaszy ugotowalam
    -2 male jajka
    -swieza pietruszka
    -sol,pieprz, ziola do smaku

    Nadzienie:
    -4 jajka
    -maly sloiczek suszonych pomidorkow (a mialam 190g pomidorkow w zalewie)
    -sol,
    -pietruszka

    Kasze ugotowalam tak jak pisze na opakowaniu i wystudzilam. Nastepnie zblenderowalam, dodalam 2 jajka, posiekana pietruszke. Sol, pieprz, ziola do smaku.

    Z 4 jajek, suszonych pomidorkow, pietruszki zrobilam jajecznice. Dodalam sol do smaku.

    Kasze podzielic na 2 rowne czesci. NA spod aluminiowej foremki (wysmarowana maslem i obsypana kasza manna) wyslozylam 1/2 kaszy( z tej pierwszej polowy). Na to polowe jajecznicy. I na jajecznice druga czesc kaszy. Pieklam w piekarniku w 160 stopniach 40 minut. Wyszlo mi 2 foremki.

    OdpowiedzUsuń
  86. Jajecznica jaglana z suszonymi pomidorami

    Składniki:
    - ok. 100g ugotowanej kaszy jaglanej

    OdpowiedzUsuń
  87. Zupa brokułowa z kaszą jaglaną

    Składniki:
    - 6 łyżek kaszy jaglanej
    - 3 marchewki
    - 1 pietruszka
    - kawałek selera
    - pęczek koperku
    - 1 średnia cebula
    - 2 ząbki czosnku
    - 2 łyżki masła
    - mały jogurt naturalny
    - płaska łyżka ziół prowanasalskich
    - płaska łyżeczka Vegety
    - sól, pieprz do smaku
    - 2l rosołu

    Przygotowanie:
    1. Robię rosół i do niego wrzucam marchewkę, pietruszkę i seler. Gdy warzywa są w pół miękkie wyciagam i kroję w cienkie plasterki i wrzucam z powrotem do rosołu i gotuję dalej na małym ogniu. Mięso z rosołu wyciągam.
    2. Z umytego brokuła ucinam różyczki a trzon kroję w drobne kawałeczki i wrzucam do rosołu.
    3. Cebulę i czosnek kroję drobno. Wrzucam na roztopione masło najpierw cebulę, a gdy cebula się zeszkli dodaję czosnek tak by się nie przypalił. Dodaję do gotujących się warzyw.
    4. Gotuję kaszę jaglaną według przepisu na opakowaniu i odstawiam na bok.
    5. Gdy warzywa są prawie miękkie wrzucam różyczki brokuła i gotuję jeszcze ok. 7min.
    6. Na koniec dodaję ugotowaną wcześniej kaszę jaglaną.
    7. Dodaję zioła prowanasalskie, vegetę, sól i pieprz do smaku.
    8. Do zupy wlewam jogurt naturalny i wrzucam drobno posiekany koperek.

    Zupę można zrobić również na rosole z niedzieli.

    Smacznego !

    Beata Grab

    OdpowiedzUsuń
  88. Kotlety z kaszy jaglanej i papryki czerwonej

    Składniki: (na ok.10 - 12 sztuk)
    - 1,5 szklanki kaszy jaglanej
    - 1 łyżeczka soli
    - pół płaskiej łyżeczki pieprzu
    - 1 duże jajko
    - 1,5 łyżki bułki tartej
    - 1 łyżka płatków owsianych
    - średniej wielkości papryka czerwona
    - natka pietruszki
    - mała czerwona cebula
    - 2 ząbki czosnku
    - olej rzepakowy

    Składniki na sos jogurtowo - lekko czosnkowy:
    - mały jogurt naturalny
    - jeden ząbek czosnku

    Przygotowanie:
    1. Gotuję kaszę jaglaną według przepisu na opakowaniu. I zostawiam do wystudzenia.
    2. Kroję w drobną kosteczkę paprykę czerwoną i natkę pietruszki.
    3. Cebulę kroję w drobną kosteczkę i podsmażam na oleju rzepakowym, gdy się zeszkli dodaję drobno posiekany czosnek. Chwile podsmażam i wyłączam tak by się nie przypalił czosnek.
    4. Do ugotowanej kaszy jaglanej dodaję: paprykę, natkę pietruszki, zeszkloną cebulę z czosnkiem, jajko, bułkę tartą, płatki owsiane, sól, pieprz. Wymieszać wszystkie składniki.
    5. Z kaszy uformować kotlety. Ja formowałam jak kotlety mielone. Smażyć na oleju rzepakowym, aż kotlety będą złociste.
    6. Czosnek przeciskamy przez praskę do czosnku i łączymy z jogurtem naturalnym. Polewamy kotlety jaglane sosem.

    Smacznego !

    Beata Grab

    OdpowiedzUsuń
  89. Śniadanie to nie tylko kanapka. U mnie coraz częściej goszczą owsianki. Tym, którym kojarzą się one z brzydko wyglądającą pulpą, proponuję wersję zapiekaną. Tutaj przepis na owsiankę z amarantusem, owocami, miodem... Mniam!

    PIECZONA OWSIANKA PEŁNA ZDROWIA

    szklanka musli śniadaniowego (a w nim płatki owsiane, pszenne, żytnie, kukurydziane, ryżowe, siemię lniane, nasiona słonecznika)
    1/2 szklanki amarantusa
    łyżeczka proszku do pieczenia
    łyżeczka cynamonu
    garść rodzynek
    garść suszonego banana

    szklanka mleka
    1/2 szklanki mleka owsianego
    banan
    gruszka
    persymona
    łyżka miodu
    rozbełtane jajko
    masło do wysmarowania foremki

    Suche składniki połączyłam w jednej misce.
    Banana pocięłam w plastry. Gruszkę pokroiłam w kostkę. Persymonę zmiksowałam na mus.
    W drugiej misce połączyłam mokre składniki. Do nich sypnęłam miks suchych. Wymieszałam. Odstawiłam na 15 min. do napęcznienia.

    Piekarnik rozgrzałam do 150 st. (maks. możecie ustawić na 190st.). Foremkę wysmarowałam masłem. Przelałam do niej gotową owsianą pulpę. I zapiekłam przez 20 min. (u mnie z termoobiegiem, ale może być bez).
    Przed pożarciem polecam odczekać 5 min. na przestudzenie.

    pozdrawiam,
    bastalena

    OdpowiedzUsuń
  90. Pomidory nadziewane kaszą kuskus

    4 pomidory
    kasza kuskus
    6 pomidorów suszonych z pestkami dyni (dostępne w Biedronce)
    oliwa z suszonych pomidorów
    pestki dyni z suszonych pomidorów
    3 ząbki czosnku
    20 g tartego sera Corregio
    kilka listków świeżej bazylii
    sól, pieprz, zioła toskańskie
    Pomidory myjemy, osuszamy, odcinamy "kapelusze", środek wydrążamy, odwracamy do góry nogami i stawiamy na ręczniku papierowym aby odsączyć pomidory.
    Kaszę kuskus (ilość kaszy zależy od wielkości pomidorów) zalewamy wrzątkiem i czekamy aby napęczniała.
    Pomidory suszone, obrane ząbki czosnku oraz listki bazylii blendujemy wraz z odrobiną oliwy z suszonych pomidorów oraz pestkami dyni. Po zmiksowaniu dodajemy połowę sera Corregio.
    Wnętrze pomidorów doprawiamy solą, pieprzem oraz ziołami toskańskimi, napełniamy przygotowanym farszem i posypujemy pozostałym serem. Zapiekamy ok. 15 min. w piekarniku o temperaturze 200 stopni.

    Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  91. Witam!
    Ja proponuję i polecam pieczone jabłka faszerowane kaszą jaglaną z lodami z kaszą manną podane na kruszonce z kaszy manny.


    Lody z kaszy manny:
    (najlepiej przygotować je dzień wcześniej)

    -250ml śmietanki kremówki
    -250 ml mleka
    -3 żółtka
    -18 g kaszy manny
    -32 g cukru wanilinowego (optymalnie: ziarenka z laski wanilii)
    -40 g cukru pudru (lub więcej, jeśli ktoś woli słodkie lody)


    Mleko zagotować z cukrem wanilinowym. Na gotujące mleko wsypać kasze manną energicznie mieszając. Gotować ok. 3 minut nie przerywając mieszania, aby nie powstały grudki.
    Żółtka utrzeć z cukrem. Dodawać stopniowo kasze manną, dokładnie mieszając. Całość podgrzać na małym ogniu Nie doprowadzić do wrzenia. Zostawić do przestygnięcia.
    Kremówkę ubić. Dodać do przestudzonej masy i zmiksować.
    Przełożyć do pojemnika, w którym będziemy mrozić lody. Przykryć folią spożywczą i włożyć do zamrażalnika. Po pierwszej, drugiej i trzeciej godzinie wyciągnąć i ponownie zmiksować.
    Mrozić ok. 6 godzin (lub dłużej).
    Wyciągnąć z zamrażalnika ok. 5 min przez podaniem.


    Zapiekane jabłka faszerowane kaszą jaglaną:

    -2 duże jabłka
    -1 dojrzały banan
    -ok. 1 szklanka kaszy jaglanej
    -ok. 2,5 szklanki wody
    -1 łyżka masła
    -łyżeczka miodu (lub więcej jeśli jabłka są kwaśne)
    -ok. 1/3 łyżeczki cynamonu

    Kaszę przesypać na sitko, przepłukać pod bieżącą wodą, następnie zalać na chwilę wrzątkiem (w celu wyeliminowania gorzkiego posmaku kaszy).
    2,5 szklanki wody doprowadzić do wrzenia. Wsypać przepłukaną kaszę. Gotować pod przykryciem przez ok. 15 minut (do wsiąknięcia wody). Nie mieszać.
    Po zagotowaniu dodać masło i wymieszać.

    W między czasie przygotować jabłka:
    Odciąć górną część, tak aby powstały „czapeczki”.
    Wydrążyć środek jabłek, uważając by nie uszkodzić skórki.
    Wykrojone wnętrze jabłka pokroić na bardzo drobne kawałeczki.

    Przygotować farsz:
    Banana rozgnieść widelcem. Dodać pokrojone jabłko, kaszę, miód i cynamon i dokładnie wymieszać.

    Farsz nałożyć do jabłek, tak by lekko wystawał ponad ich krawędzie. Przykryć „czapeczką”.
    Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza przez ok. 20 minut.


    Chrupiąca kruszonka z kaszy manny:

    -30g kaszy manny
    -30 g roztopionego masła
    -30 g mąki pszennej
    -1 łyżka cukru

    Wszystkie składniki umieścić w jednym naczyniu i zagnieść palcami do sklejenia.
    Piec razem z jabłkami w 180 stopniach Celsjusza przez 12-15 min (do ładnego zarumienienia).

    Świeżo upieczone, gorące jabłka podawać z kruszonką i lodami.

    Smacznego!



    Naprawdę gorąco polecam. Danie jest nie tylko pyszne i słodkie, lecz także zdrowe, dzięki kaszy jaglanej. Idealnie nadaje się na długie, zimne wieczory i popołudnia.

    Gratuluję tak długiego prowadzenia bloga, życzę kolejnych lat i dziękuję za tyle wspaniałych przepisów!

    Pozdrawiam
    Weronika Matuszak

    OdpowiedzUsuń
  92. Witam, moja propozycja to:
    Papryczki na kolorowo - z kaszą, szpinakiem, polędwiczką i fetą.
    SKŁADNIKI:
    6dużych papryk - zależy jak duże macie szkło żaroodporne:)
    polędwiczka wieprzowa - ok. połowy
    kasza gryczana - 2 woreczki
    szpinak mrożony
    trochę fety
    cebula, czosnek, pieprz, sól, 4łyżki przecieru pomidorowego, trochę oleju do smażenia

    Polędwiczkę kroimy w plasterki, przyprawiamy solą i pieprzem, na chwilę odstawiamy. Kaszę gryczaną gotujemy w delikatnie osolonej wodzie. Na patelnię wrzucamy pokrojoną cebulę i czosnek. Dodajemy pokrojone w drobną kostkę polędwiczki i chwilkę smażymy. Dodajemy przecier pomidorowy, rozmrożony i mocno odciśnięty szpinak oraz ugotowaną kaszę, wszystko mieszamy i przyprawimy do smaku. Ja dodaje czosnek granulowany i paprykę chilli. Papryki myjemy, odcinamy im czapeczki i usuwamy wszystkie nasiona ze środka. Napełniamy farszem do połowy, dodajemy pokruszoną fetę i uzupełniamy farszem do końca. Przykrywamy czapeczkami. Pieczemy w terminie 200 stopni, przez około 1,5 godziny, aż papryki zmiękną (najlepiej podlać je bulionem, ale można po prostu wodą). Przed podaniem posypać jeszcze raz fetą. Smacznego:))
    Agata Bełza

    OdpowiedzUsuń
  93. Witam, moja propozycja to:
    Papryczki na kolorowo - z kaszą, szpinakiem, polędwiczką i fetą.
    SKŁADNIKI:
    6dużych papryk - zależy jak duże macie szkło żaroodporne:)
    polędwiczka wieprzowa - ok. połowy
    kasza gryczana - 2 woreczki
    szpinak mrożony
    trochę fety
    cebula, czosnek, pieprz, sól, 4łyżki przecieru pomidorowego, trochę oleju do smażenia

    Polędwiczkę kroimy w plasterki, przyprawiamy solą i pieprzem, na chwilę odstawiamy. Kaszę gryczaną gotujemy w delikatnie osolonej wodzie. Na patelnię wrzucamy pokrojoną cebulę i czosnek. Dodajemy pokrojone w drobną kostkę polędwiczki i chwilkę smażymy. Dodajemy przecier pomidorowy, rozmrożony i mocno odciśnięty szpinak oraz ugotowaną kaszę, wszystko mieszamy i przyprawimy do smaku. Ja dodaje czosnek granulowany i paprykę chilli. Papryki myjemy, odcinamy im czapeczki i usuwamy wszystkie nasiona ze środka. Napełniamy farszem do połowy, dodajemy pokruszoną fetę i uzupełniamy farszem do końca. Przykrywamy czapeczkami. Pieczemy w terminie 200 stopni, przez około 1,5 godziny, aż papryki zmiękną (najlepiej podlać je bulionem, ale można po prostu wodą). Przed podaniem posypać jeszcze raz fetą. Smacznego:))

    OdpowiedzUsuń
  94. Sałatka z kaszą gryczaną :
    Składniki :

    * 100g ugotowanej kaszy gryczanej

    * szklanka ugotowanej zielonej fasolki szparagowej

    * 6-7 pomidorków koktajlowych

    * 12 czarnych oliwek

    * 50g dobrej jakościowo podsuszanej kiełbasy - u mnie papieska

    * garść świeżego szpinaku

    * dressing : 4 łyżki oleju z pestek dyni, sok z ćwiartki cytryny, łyżeczka miodu lipowego, sól, pieprz do smaku

    * opcjonalnie sezam i czarnuszka do posypania
    Przygotowanie :

    Składniki dressingu połączyć. Pomidorki przekroić na połówki. Kiełbasę pokroić w półplasterki, podsmażyć. Wszystkie składniki sałatki wymieszać, polać sosem i podawać. Polecam sałatkę posypać sezamem i czarnuszką.

    OdpowiedzUsuń
  95. Piróg z kaszą gryczaną
    Ciasto
    310g mąki pszennej
    125g Śmietany 18%
    50g masło
    12g drożdży
    1jajko
    65g wody
    Pół łyżeczki soli
    Pół łyżki cukru
    Z drożdży zrobić rozczyn, jak podrośnie dodać resztę składniki a na końcu rozpuszczone masło, wyrobić dobrze, odstawić na rośniecie w ciepłym miejscu 1 godzinę.
    Farsz
    2 szkl. kaszy gryczanej
    2 łyżki kaszy manny
    250g sera białego
    0.5l.smietany 18%
    50g masła
    Malutka cebula
    Sól, pieprz, papryka ostra, sos sojowy
    2 łyżki natki pietruszki
    Kasze ugotować na sypko dodać resztę składników, doprawić, wymieszać.
    2/3 ciasta rozwałkować i ułożyć na blasze. Nałożyć farsz. Rozwałkować resztę ciasta, pokroić w paski i układać na wierzchu, odczekać pół godziny, posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec 50 minut w 200 stopni.
    Pozdrawiam Ela P

    OdpowiedzUsuń
  96. PASZTECIKI Z KASZĄ GRYCZANĄ
    ciasto
    1 łyżka cukry
    35 gram drożdży
    240ml. Ciepłego mleka
    Szczypta soli
    90 gram masła roztopionego
    460 gram mąki
    1zółtko + 1 żółtko do posmarowania pasztecików
    1 całe jajko
    Farsz
    1 mała cebula
    15 dgk mięsa np. wieprzowe
    15 dkg grzyby mrożone, mogą być pieczarki
    1 szklanka kaszy gryczanej
    Sól, pieprz, papryka słodka
    Natka pietruszki
    Kasze ugotować na sypko
    Cebule pokroić, dodać mięso, poddusić dodać grzyby wszystko dusić do miękkości mięsa. Farsz mięsny i kasze zmielić na grubym sitku, doprawić.
    Zrobić rozczyn z drożdży, jak podrośnie połączyć z resztą składników pod koniec dodać roztopione masło, wyrabiając dobrze. Odstawić do wyrośnięcia 1 godzinę. Podsypać mąką stolnicę i rozwałkować ciasto na duży prostokąt około 35 x 45 cm. Podzielić go na 3 części. Z brzegu paska ułożyć nadzienie i zwinąć długi rulonik z ciasta (zwijamy zaczynając od dłuższego boku prostokąta od strony z nadzieniem), na końcu zlepić ciasto na całej długości łączenia. Powtórzyć z resztą ciasta.
    Dużą blachę z wyposażenia piekarnika
    wyłożyć papierem do pieczenia, przenieść w dłoniach roladki i ułożyć je łączeniem do dołu na blaszce, zachowując odstępy. następnie pokroić nożem (ostrą częścią) na około 4-5 cm kawałki i tak pozostawić ciasto na blaszce. Posmarować żółtkiem dokładnie roztrzepanym z mlekiem i posypać kminkiem, czarnuszką, lub siemieniem lnianym. Odstawić na około 1/2 godziny w ciepłe miejsce. nagrzać piekarnik do 180 stopni.
    Wstawić blaszkę do piekarnika i piec przez około 25 minut do czasu aż się zrumienią.
    Pozdrawiam Ela P

    OdpowiedzUsuń
  97. Pulpeciki z kaszami i sosem grzybowym
    Składniki : 3 łyżki kaszy jęczmiennej, 3 łyżki kaszy manny, 3 łyżki ryżu, 50 dag mięsa mielonego,50 dag świeżej kapusty, 3 jaja, pieprz ,sól, przyprawa do mięsa mielonego, bazylia, średnia cebula, ząbek czosnku, mąka pszenna.
    Kapustę poszatkować, posolić, sparzyć ( nie gotować). Kapustę przecedzić i wycisnąć wodę . Do miski wsypać mielone mięso, dodać wszystkie składniki oprócz mąki i wyrobić masę . Formować pulpeciki i obtaczać w mące. Smażyć na oleju aż się zarumienią . Tak przygotowane pulpeciki ugotować przez kilka minut na wywarze z rosołu . Podawać z sosem grzybowym i surówkami.

    OdpowiedzUsuń
  98. Pulpeciki z kaszami i sosem grzybowym
    Składniki : 3 łyżki kaszy jęczmiennej, 3 łyżki kaszy manny, 3 łyżki ryżu, 50 dag mięsa mielonego,50 dag świeżej kapusty, 3 jaja, pieprz ,sól, przyprawa do mięsa mielonego, bazylia, średnia cebula, ząbek czosnku, mąka pszenna.
    Kapustę poszatkować, posolić, sparzyć ( nie gotować). Kapustę przecedzić i wycisnąć wodę . Do miski wsypać mielone mięso, dodać wszystkie składniki oprócz mąki i wyrobić masę . Formować pulpeciki i obtaczać w mące. Smażyć na oleju aż się zarumienią . Tak przygotowane pulpeciki ugotować przez kilka minut na wywarze z rosołu . Podawać z sosem grzybowym i surówkami.

    OdpowiedzUsuń
  99. CIASTO Z KASZĄ MANNĄ
    Ciasto kruche
    225 g mąki pszennej razowej
    55g cukru pudru
    140 g masła, zimnego
    szczypta soli
    1 łyżka zimnej wody

    Wszystkie składniki siekamy z zimnym masłem, następnie wyrabiamy. Uformować kulę, owinąć w folię, schłodzić w lodówce przez 30 minut.
    Formę 24 cm wysmarować masłem. Ciasto wyjąć z lodówki rozwałkować na stolnicy przenieść do formy zakrywając jej dno. Schłodzić, ponakłuwać widelcem.
    Na ciasto wyłożyć papier do pieczenia, wysypać kulki ceramiczne, ryż lub fasolę. W taki sposób podpiec ciasto w temperaturze 190ºC przez 10 minut, następnie usunąć obciążenie i dopiec.
    Masa z kaszy manny
    O,6 l. mleka
    8-9 łyżek mleka
    1 szkl. cukru pudru
    200g masła
    Do zimnego mleka dać mannę gotować 10 minut. Schładzamy. Masło utrzeć z pudrem dojąc kasze utrzeć. Wyłożyć na schłodzone ciasto.
    2 galaretki rozpuścić w 2 szklankach wody, po schłodzeniu dodajemy do niej owoce, jak zacznie gęstnieć wylewamy na masę.

    Pozdrawiam Ela P

    OdpowiedzUsuń
  100. Spodobało mi się przyrządzanie dań z kaszy, całkiem fajna odmiana:)
    Dlatego propozycja nr 2:
    SAŁATKA JESIENNA z kaszą gryczaną:

    SKŁADNIKI:
    Woreczek kaszy gryczanej
    Połowa niedużej dyni
    Gruszka
    Ser kozi
    Rukola
    Garść pestek granatu
    Garść listków bazylii
    Starty parmezan
    Czosnek
    Oliwa
    Przyprawy
    Sos: ocet balsamiczny, oliwa z oliwek, olej z orzechów włoskich, w proporcji 1-2-1, czubata łyżka cukru trzcinowego, szczypta soli, 2 ząbki czosnku, 2 łyżeczki musztardy francuskiej

    Kaszę gotujemy w osolonej wodzie. Oliwę miksujemy z bazylią, czosnkiem i parmezanem. Powstałe pesto dodajemy do kaszy i mieszamy. Dynię obieramy, bądź nie, jeśli jest to Hokkaido. Kroimy w kostkę, skrapiamy oliwą, solimy. Pieczemy w 200stopniach przez około 15 minut, aż będzie miękka. Układamy kolejno rukolę, pokrojoną w plasterki gruszkę, starty ser kozi i upieczoną wcześniej dynię. Na to wylewamy sos, a następnie wykładamy kaszę z pesto. Na koniec posypujemy pestkami granatu. Całość jest bardzo orzeźwiająca i sycąca na tyle, że z powodzeniem może zastąpić obiad Smacznego

    OdpowiedzUsuń
  101. Z okazji 8 urodzin bloga "Kulinarne szaleństwa Margarytki" polecam ciasto z kremem z kaszy manny.
    Ciasto „Ptasie mleczko”
    Składniki:
    Ciasto jasne:
    130 g masła
    1 szklanka cukru
    4 jajka
    1 szklanka mąki
    1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
    cukier waniliowy
    Ciasto ciemne:
    130 g masła
    1 szklanka cukru
    4 jajka
    1 szklanka mąki
    1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
    cukier waniliowy
    2 łyżki kakao
    Krem grysikowy:
    cukier waniliowy
    300 g masła
    ¾ szklanki cukru pudru
    5 łyżek kaszy manny
    ½ litra mleka
    cytryna
    ½ kieliszka spirytusu
    Polewa czekoladowa ciemna :
    1 czekolada mleczna
    2 łyżki mleka
    1 łyżka masła
    Polewa czekoladowa jasna :
    1 czekolada biała
    1 łyżka mleka

    Sposób przygotowania :
    Ciasto ciemne. Masło utrzeć mikserem z cukrem i cukrem waniliowym. Nie przerywając ucierania dodawać po jednym jajku. W oddzielnym naczyniu przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia. Stopniowo wsypywać mąkę z proszkiem do pieczenia do ciasta. Dodać na końcu kakao i dokładnie wszystko zmiksować. Ciasto jasne robi się podobnie jak ciasto ciemne , ale bez użycia kakao. Ciasto ciemne przełożyć do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy 26 cm, wysmarowanej masłem i obsypanej mąką. Piec w tem.180 st. C przez ok. 40 minut. Tak samo postąpić w przypadku ciasta jasnego. Po upieczeniu wyjąć placki z piekarnika i ochłodzić. Zdjąć papier do pieczenia. Ciasto jasne i ciemne przekroić na pół w taki sposób , by uzyskać dwa krążki ciasta jasnego i dwa krążki ciasta ciemnego. Krem: Wlać do garnka na spód troszkę zimnej wody. Gdy woda zacznie się gotować wlać mleko i doprowadzić do wrzenia. Powolutku wsypywać kaszę mannę energicznie mieszając trzepaczką, aby uniknąć grudek. Gotować na małym ogniu cały czas mieszając, uważając, żeby kaszka nam się nie przypaliła ok. 10 minut. Zdjąć z ognia i ochłodzić. Cytrynę wyszorować , sparzyć we wrzątku i wysuszyć. Skórkę zetrzeć na tarce o najmniejszych oczkach. Sok wycisnąć. Do schłodzonej kaszy manny dodać sok z cytryny oraz skórkę z cytryny ( można ewentualnie zrezygnować ze skórki z cytryny). Dokładnie wymieszać. W dużej misce utrzeć mikserem masło z cukrem waniliowym i cukrem pudrem na puszysty krem. Po trochu dodawać kaszę mannę i cały czas ucierać. Na koniec wlać spirytus i wszystko dokładnie wymieszać. Gotowym kremem posmarować krążek ciasta jasnego, który należy przykryć krążkiem ciemnym. Na niego rozsmarowujemy krem, przykrywamy krążkiem jasnym i kładziemy znowu krem. Na górze umieszczamy krążek ciasta ciemnego. Odstawiamy placek do lodówki. W rondelku umieszczamy pokruszoną tabliczkę czekolady mlecznej, dodajemy łyżkę masła oraz 2 łyżki mleka. Taki rondelek wstawiamy do większego garnka nad wrzącą wodą. Mieszamy czekając , aż się rozpuści. Gotową polewą polewamy ciasto. Podobnie postępujemy z białą polewą, ale nie dodajemy masła. Dekorujemy ciasto i zostawiamy go do ostudzenia.
    Życzę smacznego i kolejnej tak wspaniałej rocznicy bloga. Serdecznie pozdrawiam Teresa Płusa

    OdpowiedzUsuń
  102. Druga propozycja:
    Udka faszerowane
    Składniki (3-4 porcje)
    4 udka kurze
    1 szklanka suchego razowego kuskusa
    garść posiekanej pietruszki
    papryka słodka grys
    przyprawa do kurczaka
    sól
    1 szklanka wody + trochę do podlania w trakcie pieczenia

    Zagotować szklankę wody i ugotować w niej, na małym gazie pod przykryciem kaszę kuskus, bez otwierania pokrywki. Gotować ok. 10 minut. (pokrywkę należy otworzyć dopiero przy sprawdzaniu czy kasza jest już dobra).
    Skórę z udek ściągnąć bardzo ostrożnie tak żeby została nieprzerwana. Oddzielić mięso od kości i zmielić, na koniec wsypując ostudzoną szklankę kaszy żeby przeczyścić maszynkę.
    Mięso wymieszać z resztą kaszy i przyprawić papryką i solą. Ostrożnie nadziać skóry, natrzeć odrobiną oleju i przyprawą do kurczaka, i ułożyć w wysmarowanym olejem naczyniu żaroodpornym miejscem zamknięcia skóry w dół (tak żeby się nie otworzyła). Piec w 160 st. przez godzinę podlewając raz wrzątkiem i kilka razy płynem zebranym z naczynia. Na ostatnie 10 minut można przełączyć temperaturę na 200 st w celu zrumienienia skórki. Można podać na sosie pieczarkowym.

    OdpowiedzUsuń
  103. Udka faszerowane - pietruszkę dodać do farszu :)

    OdpowiedzUsuń
  104. Witaj Margarytko... Oto moja pierwsza propozycja na danie z kaszy: "Sałatka z pęczaku z fetą i granatem"

    Polecam pyszną sałatkę z pęczaku i sera feta z dodatkiem cudownych ziaren granatu i miodowego dresingu. Przepis mogło by się wydawać szalony, ale połączenie jest naprawdę idealne. Słona feta, kwaśny granat, słodkie rodzynki, miodowy dresing i neutralna w smaku kasza tworzą zbalansowaną całość. Po prostu trzeba tego spróbować.


    Składniki:

    2 szklanki kaszy pęczak
    2 granaty
    1/2 pęczka natki pietruszki
    1/2 papryczki chili bez pestek
    150 g sera feta
    garść rodzynek

    Dresing:

    1 łyżka musztardy francuskiej
    2 łyżki płynnego miodu naturalnego
    2 łyżki soku z cytryny
    5 łyżek oliwy
    otarta skórka z połowy cytryny
    suszone płatki chili według uznania
    1 ząbek czosnku wyciśnięty przez praskę ( można pominać)
    sól i pieprz do smaku

    Sposób przygotowania:

    Pęczak wsypać do garnka i zalać zimną wodą, opłukać z ewentualnych zanieczyszczeń i ponownie zalać wodą ( na 1 szklankę kaszy, 2 szklanki wody). Dodać sól i łyżeczkę oleju. Postawić na gaz i gotować na małym ogniu pod przykryciem aż kasza wchłonie wodę. Od czasu do czasu przemieszać. Zdjać z ognia, zawinąć w koc i pozostawić na minimum 30 minut. Kaszę przełozyć do duzej miski i przestudzić. W międzyczasie obrać granaty i wrzucić ich pestki do zinej już kaszy. Rodzynki namoczyć w goracej wodzie, odsączyć i dodać do miski. Na koniec wrzucić porwane listki pietruszki i rozdrobnioną fetę. Do słoiczka przełożyć wszystkie skladniki dresingu, zakręcić i bardzo dokładnie wymieszać. Tak przygotowanym sosem polać sałatkę, wymieszać i odstawić na minimum 15 minut aby smaki się połączyły. Smacznego.

    Pozdrawiam Gosia Skrzypczak

    ps. zdjęcie zaraz prześlę na skrzynkę

    OdpowiedzUsuń
  105. Witam. Podaję przepis na "kaszotto z kaszy jaglanej z kurkami"

    Kasza jaglana-200g
    kurki-200g
    Bulion-ok.1 l.
    Cebula-1 średnia
    masło-1 łyżka
    ser parmezan do posypania, natka pietruszki

    Cebulę podsmażyć na oliwie dodać kurki podsmażyć, dodać kaszę i chwilę prażyć.
    Wlać połowę bulionu, gotować . Powtarzać czynność do uzyskania odpowiedniej miękkości kaszy. Na koniec wymieszać kaszę z masłem. Wykładać na talerze posypać serem i natką. Proste ale bardzo smaczne:)
    Pozdrawiam, Emilia Czoska

    OdpowiedzUsuń
  106. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  107. Ser wędzony panierowany podany z kaszą z cebulą

    Wykonanie:
    Ser wędzony kroimy w kółka, panierujemy w jajku i bułce tartej. Podajemy z żurawiną. Tą część potrawy wykonujemy na samym końcu!

    Kaszę jęczmienną gotujemy, dusimy z cebulką na własnoręcznie robionym oleju z ziołami.

    Sałata lodowa z pomidorami, posypana słonymi orzechami i polana sosem balsamicznym.

    Smacznego!

    wyk. Anna i Marcin Bliźniakowscy

    OdpowiedzUsuń
  108. kasza jęczmienna w formie- no właśnie i tu nie wiem jak nazwać, bo smak jest dość tajemniczy. Fajne jest to, że jest to danie bez glutenu, jajko też jest zbyteczne, bo ja dodałam je do połowy porcji z ciekawości w ramach eksperymentu. Śmiało można dodać ten posiłek jako danie w diecie wątrobowej, trzustkowej czy ze schorzeniami dróg żółciowych z dolegliwościami pęcherzyka żółciowego pomijając papryczkę.

    Można jeść po kawałku jako przekąskę bez dodatków, można również polać sosem wytrawnym z mięsem i podać jako danie obiadowe czy kolację.

    COŚ Z KASZY, CZYLI JĘCZMIENNA PIECZONA

    2 szkl. kaszy jęczmiennej
    sól, pieprz
    3 jabłka
    1 mała cebula
    rodzynki
    1 płaska niepełna łyżka cukru (jeżeli jabłka są słodkie cukier pominąć)
    1 łyżeczka cynamonu
    1/2 łyżeczki kardamonu
    ziele angielskie (2 kulki roztarte)
    1 jajko (niekoniecznie)
    1/4 łyżeczki papryczki jalapeno (przy diecie można pominąć, bo jest dość ostra)
    1/4 łyżeczki imbiru



    Kaszę gotować w osolonej wodzie przez 10 minut. Wyjąć i ostudzić przy okazji odcedzając. Jabłka obrać, zetrzeć na tarce o dużych oczkach i dodać do jabłek. Wymieszać. Cebulę pokroić w drobną kostkę i dodać do wszystkiego. Doprawić ziołami i przyprawami. Dodać rodzynki (ilość wedle uznania, można też pominąć jeśli ktoś nie lubi). Odstawić na ok. 15 minut by smaki się wymieszały, a rodzynki wchłonęły sok.

    Zrobiłam doświadczenie, bo nie byłam pewna czy jak to upiekę się nie rozsypie. Podzieliłam na dwie porcje. Do jednej dodałam jajko, a do drugiej nie.

    Porcję bez jajka wyłożyłam do formy silikonowej.

    Porcję z jajkiem umieściłam w blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

    Wszystko wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 60 minut w temp. 170 stopni. Po upieczeniu zostawić na chwilkę by złapało oddech i lekko przestygło by nie dmuchać w kaszę. Kroić w porcje.

    Tak jak napisałam wcześniej, to COŚ można jeść samo bez dodatków lub podać do obiadu z sosem i porcją mięsa.

    Smak? ….hmm….słodko pikantny ale bez przesady. Wszystkie smaki fajnie się skomponowały i zrównoważyły.

    Teraz porównanie obu wariantów:



    -porcja bez jajka wbrew pozorom nie kruszy się, można fajnie poporcjować, w konsystencji jest bardziej kruche

    -porcja z jajkiem też się fajnie da pokroić ale jest bardziej elastyczne

    Obie wariacje są takie same w smaku

    Danie jest dość sycące i wszystkim smakowało.

    OdpowiedzUsuń
  109. Rolada z farszem z kaszy gryczanej, grzybów i kurczaka
    • 1 płat gotowego ciasta francuskiego

    • ½ szklanki kaszy gryczanej

    • 1 pierś z kurczaka

    • Biała część pora

    • 1 duża cebula

    • 3 ząbki czosnku

    • Przyprawy: 4 ziarna ziela angielskiego, 1 i 1/2 łyżeczki papryki słodkiej, 1 i ½ łyżeczki rozmarynu, 1 łyżeczka imbiru, ½ łyżeczki gałki muszkatołowej, sól

    W garnku zagotować 1 szklankę wody. Lekko posolić. Na wrzątek wsypać kaszę. Gotować pod przykryciem ok 15 min aż kasza wchłonie całą wodę, nie mieszając. Na patelni rozgrzać olej, podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę, kiedy będzie zrumieniona dodać pokrojoną w półplasterki białą część pora. Posolić. Następnie na patelnie dodać pokrojoną w niewielką kostkę pierś z kurczaka. Wszystko usmażyć. Dołożyć kaszę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Smażyć jeszcze przez chwilę. Na koniec dodać przyprawy (wszystkie wymieszane razem i rozgniecione uprzednio w moździerzu).Posolić do smaku. Zestawić z ognia. Wbić 2 jajka. Wymieszać dokładnie. Ciasto francuskie rozwinąć, nałożyć na całość farsz, pozostawiając kawałek ciasta aby skleić roladę, zwinąć wzdłuż dłuższego boku. Położyć sklejeniem do dołu. Całość wysmarować zimnym mlekiem, posypać sezamem i siemieniem lnianym. Piec w rozgrzanym do 180st piekarniku przez ok 20 min.

    Pozdrawiam :)
    Justyna Cegielka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do skadnikow nalezz dodać jeszcze garść ugotowanych grzybów. Wsypujemy je na patelnie do podsmażonej cebuli pora i kurczaka. Zapomniałam dopisać, przepraszam ;/ pozdrawiam :)

      Usuń
  110. Gryczane tartaletki z czekoladą i bakaliami

    • 1 i 1/3 szklanki kaszy gryczanej niepalonej
    • 1/2 szklanki platkow migdałowych
    • 1/2 szklanki wiorków kokosowych
    • ½ łyżeczki proszku do pieczenia
    • 1 jajko
    • 1 łyżka wódki orzechowej
    • Czubata łyżka kakao
    • 4 łyżeczki cukru brązowego
    • 2 łyżki miodu
    • 100 g masła zimnego
    Nadzienie
    Garść posiekanych orzechów włoskich, garść posiekanych daktyli, garść rodzynek, 3 łyżki migdałów w słupkach, skórka pomarańczowa do dekoracji
    Kaszę mielimy na mąkę. Podobnie postępujemy z płatkami oraz z wiórkami. Wszystko mieszamy z proszkiem do pieczenia, cukrem, szczyptą soli. Dodajemy posiekane masło oraz jajko roztrzepane z wódką oraz miód. Zagniatamy ciasto. Wstawiamy do zamrażarki na 15 min. Następnie ciasto wałkujemy dość grubo, pomiędzy dwoma złożonymi kartkami papieru do pieczenia. Wycinamy foremkami od tartaletek kształty po czym wylepiamy wnętrza foremek (wcześniej posmarowanych olejem). Pieczemy ok 12 min w 175st. Lekko studzimy. Za pomocą wykałaczki wyjmujemy ciasteczka z foremek (jeśli nie będą chciały same odejść). Na każdą tartaletke nakładamy po łyżeczce dżemu, lejemy łyżeczke rozpuszczonej czekolady, wykładamy pomieszane razem bakalie, polewamy łyżeczką czekolady, dekorujemy skórką pomarańczową.

    Pozdrawiam :)
    Justyna Cegielka

    OdpowiedzUsuń
  111. Gratuluję długiego stażu bloga oraz życzę jeszcze większych sukcesów w kolejnych latach!

    Podaję przepis:

    PIECZONE à la RAVIOLI Z KASZĄ GRYCZANĄ PO INDYJSKU (farsz z dodatkiem cukinii, mięsa z kurczaka, kolendry oraz aromatycznych przypraw)

    CIASTO
    • drożdże świeże – 20 g
    • mąka pszenna - 4 szklanki
    • mleko pół na pół z wodą – 1 szklanka
    • cukier - 3 czubate łyżeczki
    • kurkuma –2 łyżeczki
    • olej - 4 łyżki
    • sól – 2 łyżeczki

    FARSZ
    • kasza gryczana (przed ugotowaniem) – 100 g
    • mała cukinia – 1 szt. lub połowa dużej
    • obrane mięso z kurczaka z rosołu – 100 g
    • cebula - 1 szt.
    • czosnek – 2 ząbki
    • curry – 1 łyżeczka
    • kumin – pół łyżeczki
    • chili - szczypta
    • kolendra świeża – 1/3 natki
    • sok z limonki lub połowy cytryny
    • olej – 3 łyżki

    DODATKOWO: siemię lniane do posypania i mleko do smarowania

    FARSZ - Cukinię wydrążam i kroję w kostkę o boku 1 cm (jeśli cukinia jest stara i twarda, obieram także skórę). Podsmażam na odrobinie oleju, dodając nieco soli, na mocnym ogniu, do zarumienia. Przekładam do miski. Na tej samej patelni podsmażam cebulę, pod koniec dodaję czosnku i przekładam do miski z cukinią. Dodaję drobno posiekane, ugotowane mięso z kurczaka. Do tego dosypuję ugotowaną kaszę, posiekaną kolendrę oraz curry, kumin, sok z limonki lub cytryny i szczyptę chili. W razie potrzeby dodaję jeszcze nieco soli. Wszystko dokładnie mieszam.

    CIASTO - Przygotowuję zaczyn na ciasto: wrzucam pokruszone drożdże do miski, zasypuje cukrem, dodaje kilka łyżek mleka i mieszam do rozpuszczenia drożdży, następnie dosypuje kilka łyżek mąki i mieszam do uzyskania konsystencji gęstej śmietany, przykrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce na ok. 15 min. Do wyrośniętego zaczynu dodaje kurkumy, mąki, oleju, soli i letniego mleka Wyrabiam ciasto ok. 5 min, w miarę potrzeby dodaje trochę mąki. Kiedy jest gładkie i miękkie, formuje je w kulę, lekko oprószam mąką i umieszczam w misce, przykrywam ściereczką. Odstawiam w ciepłe miejsce do czasu podwojenia jego objętości czyli ok. 30 min.

    MONTAŻ PIEROGÓW - Blat oprószam mąką i na nim rozwałkowuje ciasto (dość cienko, na ok. 0,3 cm) na dwa prostokąty, z czego jeden powinien być nieco większy (ok. 2 cm w każdą stronę). Mniejszy prostokąt smaruje cienko mlekiem w równych odstępach (ok. 3 cm) kładę na nim porcje ostudzonego farszu (ok. 2 łyżeczek), tak jak w przypadku przygotowania tradycyjnego ravioli. Następnie nakładam na to drugi, nieco większy prostokąt. Palcami sklejam przestrzenie pomiędzy farszem oraz brzegi. Nożem wycinam kwadraty (farsz jest ich centrum) i dziurkuję każdy brzeg widelcem. Każdy pieróg kładę na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do wypieków, smaruję mlekiem, posypuję siemieniem lnianym.

    PIECZENIE - Gotowe pierogi wkładam do rozgrzanego piekarnika (160 stopni, opcja góra i dół) i piekę do zarumienia ok. 10-15 min.

    PODANIE - na ciepło lub zimno z dodatkiem śmietany wymieszanej z ząbkiem czosnku lub majonezowego sosu czosnkowego

    PS. Posiadam już toster, dlatego w przypadku ew. wygranej chętnie zamienię się na nagrodę za miejsce 3.

    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  112. chyba mi sie komentarze nie wgrywaja :(

    OdpowiedzUsuń
  113. Sajkuski czyli sajgonki z kaszą kusks

    opakowanie (50g) papieru ryżowego
    0,5 szkanki kaszy kuskus
    0,5 szklanki gorącej wody
    1 marchewka pokrojona w cienkie słupki
    10 pieczarek (kapelusze pokrojone w plasterki, nóżki w słupki)
    250 g mięsa mielonego
    mała cebulka pokrojona w kostkę
    2 ząbki czosnku
    olej do podsmażenia warzyw
    sól i pieprz do smaku


    Imbirowy winegret
    łyżeczka startego drobno imbiru
    2 łyżeczki musztardy
    1 łyżka miodu
    5 łyżkek oleju
    łyżka soku z cytryny

    Farsz do sajgonek:
    Zalewamy kaszę kuskus gorącą wodą i odstawiamy by napęczniała.
    Na patelni z niewielką ilością oleju podsmażamy przez 3 min marchewkę, dodajemy pieczarki i również podsmażamy, solimy do smaku. Przekładamy warzywa na talerzyk i na tej samej patelni podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek. Dodajemy mięso, solimy. Kiedy usmaży się na brązowo wyłączamy patelnię, dodajemy warzywa i kaszę kuskus. Doprawiamy pieprzem.
    Farsz zawijamy w zwilżony wodą papier ryżowy (2 łyzki farszu na jeden płat papieru). Gotowe sajkuski podsmażamy z każdej strony na brązowy kolor.
    Wszystkie składniki na sos umieszczamy w słoiku. Potrząsamy zakręconym słoikiem do uzyskania jednolitej konsystencji.
    Sajkuski najprościej jeść za pomocą rąk.

    OdpowiedzUsuń
  114. Sajkuski czyli sajgonki z kaszą kusks

    opakowanie (50g) papieru ryżowego
    0,5 szkanki kaszy kuskus
    0,5 szklanki gorącej wody
    1 marchewka pokrojona w cienkie słupki
    10 pieczarek (kapelusze pokrojone w plasterki, nóżki w słupki)
    250 g mięsa mielonego
    mała cebulka pokrojona w kostkę
    2 ząbki czosnku
    olej do podsmażenia warzyw
    sól i pieprz do smaku


    Imbirowy winegret
    łyżeczka startego drobno imbiru
    2 łyżeczki musztardy
    1 łyżka miodu
    5 łyżkek oleju
    łyżka soku z cytryny

    Farsz do sajgonek:
    Zalewamy kaszę kuskus gorącą wodą i odstawiamy by napęczniała.
    Na patelni z niewielką ilością oleju podsmażamy przez 3 min marchewkę, dodajemy pieczarki i również podsmażamy, solimy do smaku. Przekładamy warzywa na talerzyk i na tej samej patelni podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek. Dodajemy mięso, solimy. Kiedy usmaży się na brązowo wyłączamy patelnię, dodajemy warzywa i kaszę kuskus. Doprawiamy pieprzem.
    Farsz zawijamy w zwilżony wodą papier ryżowy (2 łyzki farszu na jeden płat papieru). Gotowe sajkuski podsmażamy z każdej strony na brązowy kolor.
    Wszystkie składniki na sos umieszczamy w słoiku. Potrząsamy zakręconym słoikiem do uzyskania jednolitej konsystencji.
    Sajkuski najprościej jeść za pomocą rąk, bez użycia sztućców.

    OdpowiedzUsuń
  115. Pasztet wegetariański z kaszy jaglanej i cieciorki.
    Składniki :
    1 szklanka kaszy jaglanej
    1 puszka cieciorki
    1 jajko
    olej
    2łyżki miodu
    cebula czerwona
    żurawina suszona
    Przyprawy : 2 łyżeczki cynamonu
    wg. własnego uznania: imbir, mielona gałka muszkatołowa, przyprawa arabska, sól morska z pieprzem , chili mieszanka przypraw

    Przygotowanie :
    1. Kaszę wsypać do dużego sitka, przelać zimną wodą, następnie wrzątkiem - dzięki temu nie będzie miała goryczki. Kaszę zalej dwoma szklankami wody i gotuj przez 10 minut, co jakiś czas mieszając. Po ugotowaniu posól, wymieszaj, przykryj i pozostaw na kolejne 10 minut, następnie odstaw do przestygnięcia.
    2. Cebule poszatkuj usmaż na oleju i dodaj 1-2 ząbki czosnku w całości , na koniec dodaj miód do rozpuszczenia.
    3. Kiedy kasza się ugotuje, zmiel ją razem z cieciorką na drobnych oczkach.
    4. Wymieszaj na jednolitą masę: zmieloną kaszę z cieciorkę, cebulą z miodem, jajko, , żurawiną (wcześniej namoczoną ). Dopraw przyprawami wg. gustu. 
    5. Przełóż do formy Zapiekaj w temp. 180 stopni około 1 godziny, aż wierzch się przyrumieni.
    6. Odstaw do całkowitego wystygnięcia i dopiero wyjmij z formy
    7. Podawaj na zimno z ulubionym sosem lub na ciepło. W moim przypadku sos Tahiti.

    OdpowiedzUsuń
  116. Budyń z kaszy jaglanej z musem jabłkowym

    Składniki :
    • 0,5 szklanki kaszy jaglanej
    • szklanka mleka
    • 0,5 szklanki wody
    • 1-2 łyżki miodu
    • słoiczek musu jabłkowego domowego
    • Cynamon
    • Kandyzowana skórka pomarańczowa
    Przygotowanie:
    1.Kaszę jaglaną płuczemy zimną i ciepłą wodą.
    2.Zalewamy mlekiem oraz wodą . 3.Gotujemy aż do wchłonięcie wszystkich płynów . Zostawiamy do wystygnięcia.
    4.Następnie miksujemy i dodajemy miód oraz mus jabłkowy i 1 łyżeczkę cynamonu,.
    5. Wkładamy masę do miseczek i na noc do lodówki.
    Smacznego  Marek Jarzębicki

    OdpowiedzUsuń
  117. Pasztet z kaszy gryczanej

    Składniki:
    Dwie ćwiartki z kurczaka
    20 dag wątróbki drobiowej
    1 marchew
    1/2 o selera
    1 pietruszka
    2 cebule czerwone
    3 ząbki czosnku
    10 pieczarek
    1/2 szklanki oliwy
    1/2 szklanki kaszy gryczanej
    3 łyżki kaszy gryczanej
    1 jajo
    2 łyżki miodu
    sól i pieprz
    Przyprawy
    2-3 łyżeczki majeranku
    papryka wędzona
    gałka muszkatołowa mielona
    Chilli mieszanka przypraw
    Pomidory suszone z chilli i oregano
    cury

    Wykonanie:
    Kurczaka ugotować jak na rosół.
    Warzywa zetrzeć na tarce o grubych oczkach.
    Pokrojone pieczarki usmażyć na oleju, dodać pokrojoną w kostkę cebule i czosnek, następnie warzywa. Pod koniec dodać obrane mięso .Przyprawić solą z pieprzem i pozostałymi przyprawami, usmażyć podlewając rosołem. Odstawić do ostudzenia.

    Kaszę zalać wywarem z kurczaków ( 2 szklanki) i gotować do wchłonięcia płynu.
    Po ugotowaniu można dodać trochę rosołu i pozostawić do ostygnięcia.
    Wątróbkę zalać gorącym wywarem i zaparzyć.
    Warzywa, wątróbkę i mięso zmielić 2razy w maszynce. Połączyć z kaszą ugotowaną na sypko, suchą kaszą oraz jajkiem i dokładnie wymieszać. Doprawić do smaku . Gdy masa za sucha dodać rosołu.
    Przełożyć do foremki pasztetowej wyłożonej papierem do pieczenia.
    Pasztet wstawić do gorącego piekarnika i piec 1 godzinę w temperaturze 180 stopni.
    Podawać z ulubionym sosem , pasuje cumberland ( z żurawiny i dżemu z czarnej porzeczki)

    OdpowiedzUsuń
  118. Pieczona perliczka z kaszą i wędzonką:

    1 perliczka
    2 torebki kaszy gryczanej
    1cebula
    30 dkg dowolnej wędzonki
    2 ząbki czosnku
    papryka słodka
    tymianek
    sól, pieprz
    2 łyzki oleju
    2 łyżki smalcu
    4 szklanki bulionu

    1. Kaszę gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu.Odstawiamy.
    2.Perliczkę pozbawiamy resztek piórek, płuczemy i luzujemy (usuwamy kości przez tylny otworek (jazostawiam tylko kości od "łokcia do końca skrzydła, kuperek i końcówkę kostki w łapkach)
    3. perliczkę porządnie posypujemy papryką - w środku i na zewnątrz. Na czas robienia farszu odstawiamy do lodówki.
    4. Wędzonkę i cebulę kroimy w kostkę,czosnek ścieramy na tarce. Wszystko przesmażamy na oleju. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku (farsz może być troszkę mocniej doprawiony gdyż perliczka wchłonie część przypraw.
    5. W perliczce zaszywamy grubą nicią otworek z przodu. Wypełniamy ją farszem (nie za dużo gdyż w trakcie pieczenia tuszka trochę się skurczy). Zaszywamy tył perliczki, łapki i skrzydełka wiążemy na brzuszku.
    6. Perliczkę przekładamy do przykrywanego naczynia żaroodpornego. Polewamy bulionem, na wierzch dajemy smalec i posypujemy obficie tymiankiem.
    7. Pieczemy w rozgrzanym do 240 st. piekarniku przez 60 do 80 minut.

    Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  119. JAGLANE RAFAELLO :)

    Składniki (20-30 pralinek):
    - 150g suchej kaszy jaglanej
    - 200g mleczka kokosowego
    - 200g mleka krowiego 3,2%
    - 1/2 szklanki wiórek kokosowych + 1/3 szklanki do obtoczenia pralinek
    - 1/2 szklanki płatków migdałowych
    - 2 łyżki miodu
    - 2 łyżeczki cukru waniliowego
    - 20-30 migdałów blanszowanych

    Przygotowanie:
    1. Do rondelka wlewamy mleko i mleczko kokosowe. Dodajemy miód i cukier waniliowy a na koniec wsypujemy kaszę (wcześniej przepłukujemy ją w zimnej wodzie). Gotujemy na małym ogniu aż kasza wsiąknie całe mleko (trwa to ok. 20min).
    2. Do ugotowanej kaszy (nie musimy jej całkiem studzić) dodajemy resztę składników (poza blanszowanymi migdałami) i wszystko blendujemy na jednolitą, gładką masę.
    3. Z gotowej masy formujemy kulki nieco większe niż oryginalne rafaello. W środek każdej kulki wkładamy blanszowany migdał i ponownie formujemy pralinkę, żeby nie miała dziurki. Gotową pralinkę obtaczamy w wiórkach kokosowych.
    4. Powtarzamy czynności z pkt. 3 aż skończy się nam masa.

    W zależności od wielkości pralin, wyjdzie nam ok. 20-30szt. Po przygotowaniu wyglądają jak urocze, słodkie śniegowe kule, które możemy ładnie zapakować i podarować bliskiej osobie w formie świątecznego podarunku :)

    OdpowiedzUsuń
  120. Maszynki nadal nie mam więc jeszcze dziś, na ostatni rzut dzielę się z Tobą słodkościami:) Na te 8 urodziny jak znalazł, proste, szybkie, smaczne i wydajne, więc obdzielisz niejednego Gościa :)

    Manne słoneczka

    Składniki:
    1 tabliczka czekolady z nadzieniem toffi
    1/3 szklanki mleka
    80g margaryny lub masła
    1 łyżka cukru pudru
    1 łyżka kakao

    0,5l mleka
    8 łyżek kaszy manny
    1 łyżka cukru kryształu

    1 tabliczka białej czekolady
    5dkg margaryny
    5 dkg kokosu + 5 dkg do obtaczania

    Sposób przygotowania:
    1. Czekoladę toffi, 1/3 szkl. mleka, margarynę, cukier puder oraz kakao rozpuszczamy i mieszamy ze sobą w kąpieli wodnej.
    2. 0,5l mleka gotujemy z łyżką cukru kryształu. Do gotującego się dodajemy powoli kaszę, cały czas mieszając. Wlewamy także rozpuszczoną masę czekoladową.
    3. Przestudzoną masę manną wyrabiamy w dłoniach i wałkujemy pod folią spożywczą na grubość ok 0,5cm. Kieliszkiem wycinamy kółeczka.
    4. Białą czekoladę rozpuszczamy z margaryną, dodajemy kokos.
    5. Masą przekładamy wycięte ciasteczka. Obtaczamy w kokosie. Schładzamy w lodówce ok 1h.

    Teściowa pochwaliła, że bardzo dobre, Mąż- nie przepadającymi za słodyczami- zajadał, więc polecam tym bardziej:)

    Pozdrawiam życząc dalszych sukcesów!
    Joanna Tokarz

    OdpowiedzUsuń
  121. Ciasto jaglane z kremem jogurtowym
    Czekoladowe ciasto jaglane przypomina zakalcowate brownie. Jest miękkie, niezbyt wyrośnięte i mokre, kremowo - budyniowe. Daje się łatwo przekroić na dwie warstwy, ale gdyby ktoś nie chciał trudzić się krojeniem, wystarczy wyłożyć krem na wierzch ciasta. Podzielone i przełożone ciasto staje się zgrabnym, czekoladowym torcikiem. Zdrowszym od innych w dodatku. Krem jogurtowy jest banalnie łatwy w przygotowaniu, żadnych żmudnych ucierań, warto robić.

    składniki (na tortownicę 21 cm):
    - szklanka kaszy jaglanej
    - 4 łyżki mleka lub wody
    - pół kostki masła
    - półtorej tabliczki gorzkiej czekolady min 50 % zawartości kakao
    - 3 jajka
    - pół szklanki cukru lub ksylitolu
    - łyżka mąki ziemniaczanej
    - dwie łyżki mąki pszennej lub orkiszowej
    - łyżeczka proszku do pieczenia
    krem :
    - 400 ml jogurtu naturalnego
    - czubata łyżka cukru
    - galaretka o ulubionym smaku, (u mnie cytrynowa)
    - dwie łyżeczki żelatyny
    - 100 g wiórków kokosowych
    polewa:
    - pół tabliczki czekolady (gorzkiej min. 60 % kakao)
    - łyżeczka cukru
    - trzy łyżki gorącego mleka
    - łyżeczka masła
    Kaszę podprażyć na rozgrzanej suchej patelni aż zacznie pachnieć. Przepłukać wrzątkiem na sicie, zalać gorącą wodą w garnku, ok. 2 cm nad powierzchnię kaszy, dodać sporą szczyptę soli. Gotować ok. 15 minut uzupełniając w razie potrzeby wchłaniający się płyn. Po ugotowaniu i lekkim przestudzeniu (gorąca tępi ostrze blendera) dodać mleko lub wodę dla rozluźnienia konsystencji i zblendować kaszę na gładko. Piekarnik ustawić na 170 st.W rondelku nad parującą wodą rozpuścić masło z podzieloną na kostki czekoladą. Jajka ubić z cukrem na jasną masę. Zmiksować jajka z kaszą, dodać mąki z proszkiem i stopioną z masłem czekoladę. Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia, wylać ciasto i włożyć do całkowicie rozgrzanego piekarnika, z górną i dolną grzałką, na 40 minut.
    Galaretkę zalać 80- 100 ml gorącej wody, dodać żelatynę, dobrze wymieszać, ostudzić. Jogurt ubić lekko mikserem. Nie przestając ubijać, wlać cienką strużką galaretkę. Dodać wiórki kokosowe, wymieszać, sprawdzić czy krem jest dostatecznie słodki, w razie potrzeby dosłodzić. Wstawić do lodówki do lekkiego stężenia. Przestudzone ciasto przełożyć kremem. W rondelku nad parującą wodą rozpuścić z masłem czekoladę, zalać gorącym mlekiem, dodać cukier, wymieszać do jego rozpuszczenia. Gorącą masą posmarować wierzch ciasta, wstawić pod przykryciem do lodówki do całkowitego stężenia.

    Pozdrawiam
    Emilia Głowala

    OdpowiedzUsuń
  122. Gratulacje 8 latek :)

    Ja przesyłam przepis na danie z kaszą gryczaną :)

    KURCZAK W SOSIE ŚMIETANOWO-PIECZARKOWYM NA KASZY GRYCZANEJ :)

    Składniki:
    - 1 woreczek kaszy gryczanej
    - 1 cebula
    - 250 g pieczarek
    - 1 pierś z kurczaka
    - 1 łyżka masła
    - 2 łyżki świeżej natki z pietruszki
    - 250 g śmietanki 18%
    - sól, pieprz

    Porcja na 2 osoby
    W pierwszej kolejności gotujemy kaszę gryczaną w osolonej wodzie ok. 15 minut.
    W między czasie przygotowujemy sos. W rondelku rozpuszczamy masło i wrzucamy cebulę pokrojoną w piórka. Gdy cebula nam się zeszkli wrzucamy kurczaka pokrojonego w kostkę. Kurczaka dusimy z cebulką ok. 5 minut i dorzucamy pieczarki pokrojone w grubsze półplasterki. Danie przyprawiamy solą i pieprzem i dusimy do miękkości. Na końcu dodajemy śmietankę i jeszcze chwilę dusimy.
    Gotową kaszę mieszamy z 1 łyżką natki pietruszki i nakładamy na talerz. Na kaszę dajemy gotowy sos i posypujemy pozostałą częścią natki pietruszki.
    Smacznego :)

    Pozdrawiam
    Magda

    OdpowiedzUsuń
  123. szybka sałatka jarzynowa z kuskusem
    10 dag kaszy kuskus
    1 marchewka
    pół szklanki groszku zielonego mrożonego
    sól, pieprz
    łyżka majonezu,
    łyżka jogurtu naturalnego
    Marchewkę obrać i pokroić w kostkę, ugotować razem z groszkiem w niewielkiej ilości wody z dodatkiem soli i cukru. Kuskus wsypać do miseczki i zalać wrzącą osoloną wodą na wysokość 1 cm powyżej poziomu kaszy. Przykryć i zostawić na 5 minut. Po tym czasie kuskus wymieszać z ugotowanymi warzywami (odłożyć łyżeczkę marchewki z groszkiem do dekoracji), dodać majonez wymieszany z jogurtem, doprawić solą i pieprzem. Dobrze wymieszać i przełożyć do dwóch małych miseczek. Z miseczek przełożyć na talerze, udekorować listkiem sałaty i odłożonymi warzywami. Podawać ze świeżym pieczywem i ulubionymi warzywami.
    Paulina Pełka

    OdpowiedzUsuń
  124. Kapuśniak z kaszą jęczmienną na żeberkach
    Składniki
    3 l wody
    40 dag żeberek wieprzowych
    5 łyżek kaszy jęczmiennej
    20 dag kapusty kiszonej
    4 ziemniaki
    1 marchewka
    1 pietruszka
    kawałek selera
    kawałek pora
    cebula
    4 ziarenka ziela angielskiego
    1 liść laurowy
    ½ łyżeczki kminku
    1 łyżeczka majeranku
    sól, pieprz do smaku
    Kaszę jęczmienną wsypać do sita, umyć pod bieżącą wodą, osączyć. Zagotować 3 litry wody. Wsypać do wrzątku opłukaną kaszę jęczmienną oraz obrane, umyte i pokrojone w kostkę warzywa : marchewkę, pietruszkę, seler, ziemniaki, dodać kawałek pora. Żeberka opłukać wodą, pokroić na kawałki i osuszyć. Na patelni bez tłuszczu podsmażyć na złoty kolor żeberka i dodać do zupy. Stopiony tłuszcz z żeberek zostawić na patelni. Do wywaru dodać ziele angielskie, liść laurowy i kminek. Gdy mięso, kasza i ziemniaki będą lekko miękkie dodać odciśniętą i pokrojoną kapustę kiszoną. Na tłuszczu z żeberek zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę i dodać do zupy. Gotować jeszcze ok. 20 minut. Na koniec majeranek rozetrzeć w suchych dłoniach i wsypać do zupy. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
    Pozdrawiam Teresa Płusa

    OdpowiedzUsuń
  125. "Cukinia faszerowana kaszą gryczaną i mięsem"
    Składniki:
    2 średnie cukinie,
    4 średnie pomidory,
    250g mięsa mielonego,
    woreczek ugotowanej kaszy gryczanej,
    1 duża cebula,
    2 ząbki czosnku,
    sól, pieprz, zioła prowansalskie,
    400 ml przecieru pomidorowego,
    ser do posypania

    Pomidory myjemy odcinamy wierzchy, wydrążamy miąższ oprószamy wewnątrz solą i pieprzem.
    Cukinie przekrajamy wzdłuż wydrążamy miąższ oprószamy solą i pieprzem. Pomidory i cukinie układamy na blaszce.
    Na oliwie podsmażyć mięso mielone z cebulą i czosnkiem. Smażyć razem przez chwilę. Dodać przyprawy i sos pomidorowy. Dusić ok. 10 min aż sos zgęstnieje. Można dodać łyżeczkę koncentratu pomidorowego. Wymieszać z wcześniej ugotowaną kaszą gryczaną. Napełniać wcześniej przygotowane wydrążone warzywa. Zapiekać ok 30-40 min. w temp 180 stopni. Na 10 min przed końcem posypać żółtym serem i chwilę zapiec.
    Smacznego:)

    OdpowiedzUsuń
  126. "Mus czekoladowy z kaszy gryczanej"

    Składniki:
    Pół szklanki gryczanej (nie gotowanej)
    2 szkl. mleka,
    tabliczka gorzkiej czekolady,
    opcjonalnie łyżka kakao instant (np. Puchatek)
    ulubione owoce i orzechy do przybrania

    Kasze gotujemy na wolnym ogniu, na mleku ok 20 min, pilnujemy żeby nie wykipiała. Gdy kasza będzie miękka dodajemy czekoladę i rozpuszczamy. Masę blendować na jednolitą masę. Posmakować jeśli będzie za gorzka można dodać kakao instant lub cynamon do smaku. Przekładać do pucharków posypać owocami lub orzechami. Smacznego

    OdpowiedzUsuń
  127. "Kasza jaglana z bananem i kiwi"
    Pół szkl. kaszy jaglanej,
    2 szkl. mleka,
    4 kiwi,
    1 banan.
    ew. sok z cytryny, cukier puder, jogurt naturalny

    Kaszę jaglaną ugotować z mlekiem do miękkości ok 20 min. Wystudzić. Zmiksować z bananem. Gdyby masa była za twarda dodać jogurt naturalny. Do smaku dodać sok z cytryny i cukier puder.
    Kiwi zmiksować. Przełożyć do pucharków.
    Można zrobić mus z malin lub truskawek i przekładać naprzemiennie. Dzieci bardzo to lubią a deser jest bardzo zdrowy:)
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  128. Rukola z polędwiczkami cytrynowymi, jakiem i popcornem z kaszy gryczanej

    Całe danie zostało przygotowane bez użycia soli.
    Tymianek, którego często używa się do warzyw idealnie pasuje do jajek i dobrze łączy się z cytryną, dlatego polędwiczki połączone z cytryną i tymiankiem uzyskały charakterystyczny, wyrazisty smak.
    Kasza, która została uprażona w oleju rzepakowym na popcorn jest bardzo chrupiąca i idealnie kontrastuje z delikatnym jajkiem.

    Składniki 2 porcje:
    4 polędwiczki z kurczaka,
    1/2 cytryny,
    szczypta pieprzu cytrynowego,
    pieprz czarny świeżo mielony do smaku,
    szczypta pieprzu czerwonego,
    1 łyżka masła klarowanego,
    50 g kaszy gryczanej,
    2 garści rukoli,
    3 gałązki tymianku,
    2 świeże jajka,
    2 łyżki octu,
    olej rzepakowy do smażenia.

    Przygotowanie:
    Popcorn z kaszy gryczanej
    W garnku rozgrzewamy olej w którym przygotujemy popcorn. Kaszę gryczaną (małymi porcjami) wsypujemy na sitko i wkładamy do gorącego oleju na kilka sekund(oleju musi być tyle, żeby cała kasza mogła się w nim zanurzyć). Kiedy kasza się upraży to przesypujemy ją na papierowy ręcznik, aby odsączyć z nadmiaru oleju.

    Polędwiczki cytrynowe
    Polędwiczki myjemy, oczyszczamy z błonek i suszymy na papierowym ręczniku. Każdą z nich posypujemy pieprzem cytrynowym, czarnym i czerwonym. Na patelni rozgrzewamy masło dodajemy gałązkę tymianku, 2 łyżki soku z cytryny i smażymy polędwiczki do uzyskania złotawego koloru. Pod koniec smażenia dodajemy otartą skórkę z cytryny.

    Jajka w koszulce:
    Jeden litr wody doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i dodajemy ocet (1 łyżka octu na 500ml wody). Jajko rozbijamy do miseczki, tak aby żółtko pozostało w całości. Łyżką mieszamy wodę tak, aby powstał nam wir, do którego energicznym ruchem wlewamy jajko.
    Jeśli wir będzie silny, jajko ładnie uformuje się samo, a jeśli nie to wystarczy łyżką delikatnie zgarnąć białko do środka, na żółtko.
    Jajko gotujemy około 3 minuty i wyjmujemy je łyżką cedzakową.

    Na talerzach układamy po jednej garści rukili, skrapiamy ją delikatnie olejem rzepakowym, dookoła dodajemy polędwiczki pokrojone w plasterki, na środek układamy jajko w koszulce i całość posypujemy popcornem z kaszy gryczanej. Całość doprawiamy pieprzem i dodajemy igiełki tymianku.
    Smacznego

    OdpowiedzUsuń
  129. "Lody pietruszkowo-pęczakowe, z nutą gruszkowo-marcepanową"

    1 niepełna szklanka kaszy pęczak,
    8 łyżeczek cukru,
    4 duże pietruszki,
    1 duża gruszka,
    100-150 g masy marcepanowej (byle dobrej, bez chemii),
    500 ml śmietany 36%
    8-10 łyżeczek cukru pudru

    Pęczak moczymy 1-3 h, płuczemy i gotujemy do miękkości z cukrem w wodzie lub mleku (1,5 szklanki). Po ugotowaniu studzimy i rozcieramy w donicy, z masą marcepanową, do której oddajemy zblendowaną gruszką (bez pestek i skóry). Pietruszkę obieramy i kroimy w małe kawałki, po czym gotujemy na parze do miękkości. Pietruszkę dodajemy do donicy i rozcieramy z resztą. Część pietruszki możemy ściąć na małe paski i upiec w piekarniku „na gorzko”, upieczone zblendować i użyć, jako posypki do lodów. Lekko zmrożoną śmietanę ubijamy na sztywno razem z cukrem pudrem. Dodajemy do masy pęczakowo, pietruszkowo, gruszkowo marcepanowej i delikatnie mieszamy. Mrozimy. Po kilku godzinach mamy doskonałe lody.

    Należy balansować z ilością masy marcepanowej i gruszki, bo od tego zależy smak. Czy go te dwa produkty nie zakłócą.

    OdpowiedzUsuń
  130. Najlepsze życzenia z okazji urodzin i jeszcze kilkunastu owocnych latek życzę...
    O konkursie wspomniała mi mama, mrucząc, że maszynka by jej się przydała, więc gdyby przepis przypadł Wam do gustu..
    A co do przepisu, to poszalałam z dziewczynkami z sushi i kasza jaglaną... Jaglanka na mleku gości u mnie często, ale w sushi jeszcze jej nie próbowałam. Wyszło naprawdę super, aż byłam zaskoczona... A dodatki... Cóż, czasami tak bywa, że myślimy, że coś mamy w lodówce, a to coś już wyszło... i trzeba improwizować. Improwizacja uda, bardzo polecam, jeśli ktoś lubi takie smaki...

    Jaglane sushi z łososiem i mandarynkami

    1/2 szklanki kaszy jaglanej
    1,75 szklanki wody
    2 łyżeczki cukru
    3 łyżki octu ryżowego
    100 g surowego łososia bez skóry i ości
    3-4 mandarynki
    3 łyżki serka kremowego (lekki twarożek do smarowania pieczywa)
    2 płaty nori
    odrobina wasabi (można zastąpić naszym chrzanem)

    W suchym garnku podgrzewamy kaszę (bez wody!), aż zacznie przyjemnie, orzechowo pachnieć. Wlewamy wrzątek (należy uważać, bo bardzo pryska w tym momencie), dodajemy sól i gotujemy na wolnym ogniu, pod przykryciem około 15-18 minut. Odstawiamy. Odmierzamy szklankę, zalewamy octem wymieszanym z cukrem i mieszamy. Kasza powinna zacząć się nieco kleić i zyskać smak taki jak ryż do sushi.Łososia kroimy w cienkie paski, a mandarynki obieramy i dokładnie usuwamy z nich białe włókna.Rozkładamy matę do sushi, układamy na niej pierwszy płat nori.Rozkładamy na nim połowę przestygniętej kaszy jaglanej tak, aby zostały wolne brzegi po dwóch przeciwległych stronach. Kaszę smarujemy serkiem i odrobiną wasabi (wasabi nanosimy na palec i przesuwamy nim po kaszy; nie dodajemy za dużo). Wzdłuż jednego brzegu układamy paski łososia i mandarynki, pomagając sobie matą zwijamy zgrabną rolkę. Kroimy w poprzek na "plasterki" około 1 cm grubości. Podajemy z sosem sojowym i marynowanym imbirem...
    Jest naprawdę dobre, warto spróbować...

    OdpowiedzUsuń
  131. Moja kolejna propozycja to: Rolada z mielonej łopatki faszerowana pęczakiem

    Składniki:

    700 g łopatki
    1jajko
    1 łyżeczka majeranku
    1/2 łyżeczki suszonego czabru
    sól i pieprz do smaku

    Farsz:

    2 szklanki ugotowanego pęczaku
    garść suszonych podgrzybków
    50 g peklowanej słoniny
    1mała cebula
    garść zielonej pietruszki
    1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
    szczypta cynamonu
    sól i pieprz do smaku

    6 cieniutkich plasterków słoniny

    Sposób przaygotowania:

    Mięso umyłam, pokroiłam w dużą kostkę i przepuściłam przez maszynkę. Do tak przygotowanego mięsa wbiłam jajko, dodałam sól pieprz,majeranek i cząber. Tak przygotowaną masę wyrabiałam około 10 min. Następnie wyłożyłam ja na uprzednio upieczony paper do wypieków i uformowałam zgrabny prostokąt.

    Na patelni roztopiłam pokrojoha w drobną kosteczkę słonin, a gdy się wysmażyła dodałam pokrojona drobniutko cebulę, zeby się lekko zarumieniła, Następnie dodałam kaszę , przyprawy, pokruszone na proszek grzyby i pokrojoną natkę pietruszki. Zostawiłam do lekkiego przestygnięcia. Na koniec wbiłam jajko i ponownie wymieszałam. Tak przygotowany farsz rozłożyłam na wcześniej uformowanym mięsie i za pomocą papieru odginając za kazdym razem od niego mięso uformowałam roladę. Przełożyłam do foremki keksówki, rozciełam papier na wierzchu i ułożyłam cieniutkie plasterki słoniny. Wstawiłam do piekarnika nastawionego na 180 C z termoobiegiem i piekłam 50 minut. Rolada świetnie smakuje na ciepło z sosem grzybowym, ale zimna jest również pyszna. Smacznego.

    Pozdrawiam Gosia Skrzypczak

    OdpowiedzUsuń
  132. Deser z kaszy kuskus a’la pana cotta.
    Składniki : ( na 10 sztuk ).
    - 100 g kasza kuskus.
    - jogurt naturalny.
    - mus z truskawek ( może być z mrożonych ).
    - truskawki oraz jagody ( mogą być mrożone ).
    - 2 łyżeczki cukru.
    Akcesoria :
    - foremki do babeczek.

    100 g kaszy kuskus wsypujemy do pół litra wrzącej wody z 2 łyżeczkami cukru. Gotujemy przez 2-3 minuty, a następnie przykrywamy i wyłączamy gaz. Po 10 minutach gdy kasza napęcznieje ( musi być gęsta ) przekładamy do foremek. Foremki z przestudzoną kaszą wkładamy do lodówki na 10 – 15 minut w celu schłodzenia.
    Po schłodzeniu przekładamy kaszę z foremek ( do góry dnem ) na talerz. Wierzch polewamy jogurtem naturalnym, a następnie musem z truskawek. Tak przygotowany deser ozdabiamy jagodami ( mogą być też inne owoce ). Dekoracje na talerzy wykonujemy za pomocą jogurtu, musu, owoców i listków ( np. mięta, melisa ).

    OdpowiedzUsuń
  133. Moja ostatnia propozycja: Domowa biała kaszanka

    Składniki:

    400 g grubej kaszy jęczmiennej
    600 g wątróbki drobiowej
    2 średnie cebule
    1 łyżka majeranku
    1 łyżeczka gałki muszkatołowej
    1 łyżeczka soli
    1 łyżeczka świeżo mielonego pieprzu
    1 łyżeczka przyprawy tandori masala
    2 łyżki oleju
    Cienkie oczyszczone jelita wieprzowe 2,5-3 metry

    Sposób przygotowania:

    Kaszę ugotować do miękkości na sypko. Ostudzić i przełożyć do miski.Wątróbkę umyć, oczyścić i drobniutko posiekać nożem, przełożyć do kaszy.

    Tutaj kaszanka jeszcze przed sparzeniem
    Cebulę obrać, również drobniutko pokroić i podsmażyć na oleju. Dodać do kaszy i wątróbki. Doprawić solą, pieprzem, majerankiem i gałką. Wszystko bardzo dokładnie wymieszać.

    Do maszynki do mięsa dokręcić końcówkę masarską i nałożyć na nią umyte kiszki ( najlepiej to zrobić napełniając jelita zimną bieżącą wodą z kranu), zawiązać końcówkę i przystąpić do jej napełniania, pamiętając, że kaszanki nie należy robić zbyt twardej, bo trzeba jeszcze będzie pozawijać ją w pętka.

    Tak przygotowaną kaszankę przełożyć do garnka, zalać zimną wodą, zagotować, przykryć garnek i wyłączyć gaz.Kaszanka powinna się parzyć około 20 minut. Jest gotowa do jedzenia, ale ja najbardziej ją lubię podsmażoną na patelni na oleju z odrobiną masła.

    Pozdrawiam Gosia Skrzypczak

    OdpowiedzUsuń
  134. Moja ostatnia propozycja: Domowa biała kaszanka

    Składniki:

    400 g grubej kaszy jęczmiennej
    600 g wątróbki drobiowej
    2 średnie cebule
    1 łyżka majeranku
    1 łyżeczka gałki muszkatołowej
    1 łyżeczka soli
    1 łyżeczka świeżo mielonego pieprzu
    1 łyżeczka przyprawy tandori masala
    2 łyżki oleju
    Cienkie oczyszczone jelita wieprzowe 2,5-3 metry

    Sposób przygotowania:

    Kaszę ugotować do miękkości na sypko. Ostudzić i przełożyć do miski.Wątróbkę umyć, oczyścić i drobniutko posiekać nożem, przełożyć do kaszy.

    Tutaj kaszanka jeszcze przed sparzeniem
    Cebulę obrać, również drobniutko pokroić i podsmażyć na oleju. Dodać do kaszy i wątróbki. Doprawić solą, pieprzem, majerankiem i gałką. Wszystko bardzo dokładnie wymieszać.

    Do maszynki do mięsa dokręcić końcówkę masarską i nałożyć na nią umyte kiszki ( najlepiej to zrobić napełniając jelita zimną bieżącą wodą z kranu), zawiązać końcówkę i przystąpić do jej napełniania, pamiętając, że kaszanki nie należy robić zbyt twardej, bo trzeba jeszcze będzie pozawijać ją w pętka.

    Tak przygotowaną kaszankę przełożyć do garnka, zalać zimną wodą, zagotować, przykryć garnek i wyłączyć gaz.Kaszanka powinna się parzyć około 20 minut. Jest gotowa do jedzenia, ale ja najbardziej ją lubię podsmażoną na patelni na oleju z odrobiną masła.

    Pozdrawiam Gosia Skrzypczak

    OdpowiedzUsuń
  135. PIECZONA PAPRYKA FASZEROWANA KUSKUSEM


    Składniki:

    - 1/3 szklanki kaszy kuskus (ok.70g)
    - 1/3 szklanki wody
    - 2 duże papryki
    - 1 pierś z kurcza1 łyżka posiekanej natki pietruszki
    - 8 pomidorków koktajlowych
    - 8 kosteczek sera feta
    - 2 łyżki oliwy
    - sól, pieprz



    Porcja na 2 osoby

    Najpierw przekrawamy papryki na połówki i oczyszczamy z gniazd nasiennych. Następnie papryki lekko smarujemy oliwą i środek solimy i pieprzymy. Tak przygotowane papryki wkładamy do nagrzanego piekarnika do temperatury 200 stopni i pieczemy 15 minut.

    W między czasie do miski wsypujemy kuskus i zalewamy go gorącą wodą i pozostawiamy na 5 minut aby nam kasza napęczniała wodą. Potem dodajemy oliwę, przyprawiamy solą i pieprzem a następnie dodajemy posiekaną natkę pietruszki, pomidorki pokrojone na połówki oraz fetę pokrojoną w kostkę. Wszystkie składniki dokładnie i delikatnie mieszamy.

    Teraz wyciągamy paprykę i faszerujemy ją kuskusem i wkładamy jeszcze na 10 minut do piekarnika.

    Smacznego :)

    Pozdrawiam
    Staszek

    OdpowiedzUsuń
  136. Serdecznie gratuluję i nie będę ukrywać, że i zazdroszczę, bo nagrody są wspaniałe. Dzięki Wam wszystkim za tyle wspaniałych przepisów. Asia, a Tobie dzięki za ten wspaniały temat konkursu i za fajną zabawę.

    OdpowiedzUsuń
  137. Bardzo dziękuje za przyznanie mi drugiego miejsca w konkursie.Gratuluje wszystkim nagrodzonym. Również wszystkim uczestnikom gratuluje pomysłów na potrawy i ich wykonanie.
    A z okazji 8 urodzin bloga, Właścicielce wszystkiego najlepszego i kolejnych sukcesów.
    Pozdrawiam Ela

    OdpowiedzUsuń
  138. Bardzo ale to bardzo dziękuje za przyznanie mi pierwszego miejsca w konkursie.Gratuluje wszystkim nagrodzonym. Moim marzenie była ta maszynka do mięsa:) Jak widać marzenia się spełniają trzeba je tylko mieć:) Pozdrawiam Lenka

    OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się przepis? Zostaw po sobie ślad w postaci komentarza, dodaj G+.
Ugotowałaś/eś albo upiekłaś/eś coś z przepisu znalezionego na moim blogu? Podziel się swoją pracą, zrób zdjęcie i prześlij je do mnie mnie na adres margarytka75@vp.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...